Uzay kokusu şişelendi ve satışa çıkıyor

0
146
gösterim

Uzay kokusunu merak edenler için yeni bir parfüm bu merakı yenmeniz için satışa sunulacak. Bir kitlesel fonlama sitesinde ortaya çıkan Eau de Space isimli parfümün uzay kokusu olarak satışa çıkması bekleniyor.

 

 

GELİŞTİRİLMESİ 4 YIL SÜRDÜ

Bir kimyager olan Steve Pearce, NASA ile sözleşme yaparak kokunun taramasını gerçekleştirdi. Yaklaşık 4 yıl süren çalışmalar sonucunda koku önce astronotların uzaya gitmeden önce eğitilmesi için kullanıldı. NASA astronotların uzayda karşılaşabileceği veya uzayda yaşayabileceği sürprizleri ortadan kaldırmak için bu kokunun geliştirilmesine izin vermişti.

 

 

BARUT, BOZULMUŞ BİFTEK VE AHUDUDU KARIŞIMI

Omega Ingredients isimli şirketin ürettiği ve ticari olarak satışa sunulacak olan parfümün ürün yöneticisi Matt Richmond, “astronotların kokuyu barut, bozulmuş biftek, ahududu ve alkollü bir içeceğin karışımı” şeklinde tanımladığını söyledi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun eski sakinlerin astronot Peggy Whitson, 2002’de CNN verdiği röportajda, uzayın kokusuna ilişkin “Ateşledikten hemen sonra ortaya çıkan silah kokusu gibi. Yanan ve tüten bir cismin acı kokusuna benziyor” ifadelerini kullanmıştı.

 

KAYNAK : Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin