Uzaya ahşap uydu gönderecek

0
48
gösterim

Japonya, uyduların tasarımını kökten değiştirmek için çalışmalar yürütüyor. 

50 yıldan uzun bir süredir ülke genelinde tomruk ve ahşap işleme üzerine çalışmalar yapan “Sumitomo Forestry” isimli bir şirket, Kyoto Üniversitesi ile yaptığı bir anlaşma kapsamında, dünyanın ilk ahşaptan yapılmış uydusunu geliştirip, 2023 yılında uzaya gönderecek.

Ağaçların işlenerek ahşaba dönüştürülmesi ve bunların uzayda kullanılmasına odaklanılan çalışmayla, dünyada aşırı hava durumlarının yaşandığı noktalarda da ahşap malzemenin kullanımının teşvik edilmesi amaçlanıyor. 

Ahşap malzeme, elektromanyetik dalgaları ya da Dünya’nın manyetik alanını etkilemiyor. Dolayısıyla ahşaptan yapılan bir uydunun içine anten ve irtifa kontrol mekanizmaları yerleştirmek mümkün.

Uzay çöpü oluşturmayacak

Ayrıca ahşap uydu, yörüngeden dönüşü sırasında hiçbir zararlı madde açığa çıkarmadan ve artık bırakmadan atmosferde tamamen yanarak yok olabiliyor.

Dünya’nın yörüngesinde uydulardan cıvata ve vidaya kadar yaklaşık 23 bin parçalık bir çöp yığını olduğu düşünüldüğünde, bunun uzay teknolojilerinde çığır açıcı bir çevreci çözüm olması muhtemel.

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin