Volkswagen’den şok açıklama! Üretimi durduruyoruz!

0
86
gösterim

Pandemi ile beraber teknoloji dünyası da yeni sorunlarla yüzleşmek durumunda kaldı. Bunlardan birisi ise çip krizi. Otomobil piyasası bu terim ile geçtiğimiz yıl tanışmıştı. Tüm dünyada etkili olan çip krizi, pek çok otomobil firmasının üretime ara verme kararı ile sonuçlanmış ve buna bağlı olarak sıfır otomobil bulmak da imkansız hale gelmişti.

Tabii ki Türkiye de sıfır otomobil bulmanın zor olduğu ülkelerden biri haline geldi. Artan döviz kuru, pandemi ve çip krizinin etkisi ile tüketiciler uzun süre sıfır otomobil sipariş edemediler. Yapılan siparişler ise fiyat sabitleme garantisi olmaksızın aylar sonraya atılmıştı. Şimdi ise benzer bir senaryo ile karşı karşıya olacağız gibi gözüküyor.

Alman otomotiv devi üretimi kısmen durduruyor! Çip krizinde ikinci dalga!

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Toyota da üretimi durdurma kararı vermişti. Konu hakkında konuşan Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise “Çip krizinin tedarik sıkıntısı yarattığını ve daha da geniş çaplı bir sorun haline dönüşebileceğini sene başından beri hep dile getirdik. Bu risk hep mevcuttu. Bu krizin daha da derinleşme ihtimali söz konusu ve bu durum da tüm sektörü çok daha derinden yaralayacak sonuçlar doğurabilir. Temennimiz bu yarı iletken çip krizinin daha da kötüye gitmeden çözümlenebilmesi. Matrah değişimi ile düşen fiyatlarla artan talebi karşılayamamak söz konusu olacak. Ancak marka olarak sene başındaki tahminlerimizi güncellemek gibi bir durumumuz şimdilik söz konusu değil. ” açıklamasında bulunmuştu.

Ford ve Toyota gibi büyük firmaların ardından şimdi de Almanya merkezli otomotiv devinden kötü haber geldi. Volkswagen, Wolfsburg fabrikasında üretimi kısmen durdurma kararı verdi. Buna göre 60 bin çalışanı olan fabrika önümüzdeki hafta tek vardiya ile çalışacak. Volkswagen’in kuzeni olan Audi’de de durum farklı değil. Marka Almanya’da bulunan fabrikasındaki yaz tatili arasını iki hafta daha uzatacağını duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin