Volkswagen’in elektrikli Microbus rüyası gerçek oluyor!

0
47
gösterim

Bir dönemin efsanesi Volkswagen Mikrobus, elektrikli serisi ile geri dönüyor. İlk olarak 1950’lerde piyasaya çıkan model, özellikle 60’lı ve 70’li yıllarda bir efsane haline gelmişti. O zamanlar Type 2 veya T2 olarak bilinen model, şimdi yeniden efsane olmaya hazırlanıyor.

Peki yeni elektrikli T2 Microbus ne zaman tanıtılacak?

Electric Microbus (T2) tanıtım tarihi açıklandı. Volkswagen’in ID Buzz adını verdiği elektrikli Microbus, yapay zeka sürücüsüz deneylerini gerçekleştirirken bir süredir sokaklarda boy gösteriyor. Bugün Volkswagen CEO’su Hebert Diess, efsanevi aracın 9 Mart 2022’de tanıtılacağını Twitter üzerinden duyurdu.

Diess, paylaşımında elektrikli T2 modelinin bir GIF’ini paylaştı. 2015 yılının başlarında elektrikli minivan modelinin ilk konsept çizimleri ortaya çıkmıştı. Volkswagen o dönem sessiz kalsa da ilk prototipi 2017 yılında belirlenmişti. Bugün gösterilen ID Buzz çizgileri de bu modele yakın bir tasarımı doğruluyor.

Argo AI ve Volkswagen, şu anda Münih’te aracı test ediyor ve sürücüsüz deneyler yapıyor. Argo AI, özellikle sürücüsüz araç yazılımlarında önemli firmalardan biri. Şirket tarafından geliştirilen Lidar kamera, 400 metreden daha uzak mesafedeki nesneleri tespit edebiliyor.

Volkswagen ID Buzz modelinin teknik özellikleri ise henüz açıklanmadı. Ancak ABD ve Avrupa’da elektrikli otomobiller için farklı standartlar var. Bu anlamda elektrikli T2 modeli ilk olarak Avrupa pazarına girecek. ABD standartlarına uygun modelin 2023 yılına kadar uzaması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin