Volvo’nun sahibi Çin’li Geely firması otonom sürüş için uzaya uydu göndermeye başladı

0
9
gösterim
Volvo'nun sahibi Çin'li Geely firması otonom sürüş için uzaya uydu göndermeye başladı

Volvo, Polestar ve Lotus’un sahibi olan Çinli otomobil devi Geely, yeni nesil tam otonom otomobillerin kendi aralarında iletişim kurabilmesi için uzaya 240 tane uydu göndermeye hazırlanıyor. Geely’nin havacılık ve uzay iştiraki Geespace tarafından ilk dokuz uydu uzaya şimdiden fırlatıldı.

Dünya çevresinde düşük yörüngede çalışacak toplam 240 uydu ile tamamen ellerin serbest bırakılabildiği ve gözlerin kapatılabileceği 4. Seviye otonom sürüş planlanıyor. Geely Holding bu uydular sayesinde otomobiller, santimetre hassasiyetinde hassas konumlandırma ve bağlantı desteği kazanacak.

Çinli dev, uyduların ömrünü tamamladığında kendilerini dünyanın atmosferine doğru iteceklerini ve burada herhangi bir çöp bırakmadan imha olacaklarını belirtti. Geely’nin uyduları, tam otonom sürüşü mümkün kılmanın yanı sıra firmalara “tek noktadan lojistik izleme hizmeti” sunmayı da hedefliyor.

Uydular başlangıçta Çin ve Asya-Pasifik bölgesinde hizmet verecek. Bu desteğin Geely’nin sahip olduğu Volvo, Polestar ve Lotus gibi markalar üzerinden tüm dünyaya kademeli bir şekilde genişletilmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin