WhatsApp böyle bir tepki beklemiyordu

0
2
gösterim

Ercan, “WhatsApp gönderdiği bir bildirimle, kullanım koşullarını ve gizlilik ilkesini güncellediğini belirterek, kullanıcılarından yeni sözleşmeyi kabul etmelerini istedi. Birçok kullanıcı okumadan, güncelleme sanıp kabul etti. Bilindiği gibi 2014 yılında Facebook 19 milyar dolar vererek WhatsApp’ı satın almıştı. Facebook ana şirketi kullanıcı datalarını kullanmak üzere onay istedi. Sözleşmeyi kabul etmeyenlerin ise WhatsApp’ı 8 Şubat’tan itibaren kullanamayacağı bildirildi. Bu bir anda gelen sert onay isteği, aynı anda sosyal medyada bir infiale sebep oldu. Sanatçılar, siyasetçiler fenomenler kısa sürede tepkisini ortaya koydu, milyonlarca kullanıcı kaybeden Whatsapp böyle bir tepki beklemiyordu. Facebook CEO’su bir açıklama yapmak zorunda kaldı ama bu da yeterli olmadı. Whatsapp’ın bağlı olduğu Facebook 100 veri üzerinden yapılan araştırmada 70 veri ile en çok veri kaydeden ilk firma oldu. Topladığı bilgilerden bazıları şöyle; hesap bilgileri, telefon numarası, mesajlar, bağlantılar, kullanım bilgileri, IP adresi, konum bilgileri, WhatsApp’la yapılan görüşmeler, cihaz/telefon bilgileri, işletim sistemi, tarayıcı” ifadelerini kullandı.

 

 

“LEGAL OLARAK VERİ KULLANMAK İÇİN ONAY ALINIYOR”

ABD’de yapılan 2016 seçimlerinde Cambridge Analytica skandalını hatırlayan Ercan, “Trump’ın kazandığı bir önceki Amerika seçiminde Facebook’un Cambridge Analytica skandalı Facebook’u bu anlamda ‘davalı’ bir şirkete çevirdi. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg Amerikan yargısına hesap vermek zorunda kaldı. Daha sonrasında da Cambridge Analytica programı kapatıldı” dedi. “Aralık 2020’de ABD’de Facebook’a büyük bir dava daha açıldı. 4 büyük sosyal ağı bünyesinde barındırarak bu gücü kötüye kullanmakla itham edildi” diyen Ercan, “Savcı, WhatsApp’ın verilerinin Google’la paylaşılması için şirketler arasında anlaşma olduğunu öne sürdü. Facebook şirketi bu veri paylaşma konusunda mimli bir firma olarak, gücüne ve büyüklüğüne güvenerek legal olarak onay almak suretiyle yargı önünde ‘bak kullanıcı bana bu yetkiyi verdi’ demek için böyle bir hamle yaptı. Yani legal olarak veri kullanmak için kullanıcı onayı alınıyor. Bu süreçte Avrupa Bölgesi’nde GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) olduğu için sözleşmeyi zorunlu kılmadan gönüllü bir rıza beyanı istiyor, Türkiye’de ise direkt hizmeti durdurmakla ilgili bir tehdit içeriyor. Bu adaletsiz tavır ise Türkiye’deki kullanıcıların tepkisini daha da büyütmüş durumda” dedi.

 

 

“WHATSAPP’IN GERİ ADIM ATACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Said Ercan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada bir yandan Türkiye devleti ile de anlaşmayı önemsemiyor ve direkt kullanıcı ile rıza ilişkisi kuruyor, Youtube Türkiye’de ofis açtı ama henüz diğer sosyal ağlar açmadı bu yönde Türkiye’yi yasal muhatap kabul etmemesi de bir tepki olarak gündeme geldi. Whatsapp’ın bu sözleşmeden geri döneceğini düşünüyorum. Elon Musk’ın başka sosyal mesajlaşma servisini de tavsiye etmesi çok etkili oldu. Data (veri) madenciliği çağı başladı. Bundan sonra data petrolden daha değerli hale geldi. Herkes bir şekilde o dataya sahip olmak istiyor. Wechat Çin, Telegram Rusya ve Facebook Messenger Amerika olarak bu alanda da bir sosyal ağ savaşı devam ediyor. Whatsapp bu süreçte güvenlik ve gizlilik olarak, dikkatleri üzerine çekti, mevcut durumu da sessiz sedasız götürürken şimdi kullanıcılar diğer sosyal mesajlaşma servislerinde olan özellikleri Whatsapp’ta da istiyor. Mesela; kendini imha eden mesajlar yok, grup sohbeti güvenliği yok, uçtan uça şifreleme açık kaynak kodlu değil, sohbet yedeklemesi ise 3.parti bulut yedeklemesi olarak göze çarpıyor. Sonuç olarak, herkes bundan sonra datasına kendi bilgilerine daha çok dikkat etmek zorunda, yapay zekanın sesi, görüntüyü veri rahatça işlediğini artık biliyoruz, veri gizliliği ve KKVK açısından artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.”

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin