WhatsApp, Brezilya İçin Gizlilik Kurallarını Değiştiriyor

0
71
gösterim

Mesajlaşma devi WhatsApp, hatırlarsanız Ocak 2021’de yapmış olduğu gizlilik politikası güncellemesiyle beraber oldukça tepki çekmişti. Kullanıcıların birçoğu çeşitli alternatif mesajlaşma programlarına geçiş yapsalar da tekrardan soluğu WhatsApp’ta almıştı.

WhatsApp, sadece Avrupa Birliği ülkelerinde olmayan kullanıcılara yönelik kabul ettirilmeye çalışılan sözleşme nedeniyle, birçok ülkedeki devlet yetkililerinin eleştirilerine maruz kalmıştı. Brezilya da bu ülkelerden biri.

Aylarca süren müzakereler sonucunda Brezilya için uygulanacak olan gizlilik politikası, aynı Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi çeşitli şeffaflık prensipleri içinde yürütülmesi kararına bağlandı. Gizlilik politikası bunun için özgü bir şekilde güncellendi. Brezilya veri güvenliğine ve gizliliğe oldukça önem veren ülkelerden biri. Kendisine özgü GDPR benzeri veri işleme ve saklama kuralları mevcut.

Umarız ki aynı şekilde WhatsApp bütün ülkelerde bunu uygular. Brezilya’da yaşanılan müzakere süreci ve alınan kararlar, WhatsApp’ın faaliyet gösterdiği ülkelerin yetkili makamlarıyla gerekli düzenlemeleri yapmaya açık olduğunu gösteriyor. Türkiye de Brezilya ile benzer şekilde kendisine özgü bir veri işleme kanununa sahip. Kullanıcıların verilerin ne şekilde işlenebileceğini seçebilmesi gerekiyor, bu güvenlik ve gizlilik perspektifinden bakıldığında oldukça önemli bir hak. Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’deki kullanıcıların da bu noktada KVKK uyumlu bir şekilde özgür bırakılması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin