Windows 11 Uyumluluk Kontrol Aracı Güncellendi

0
81
gösterim

Cihazınızı Windows 11’e yükseltmek istiyorsunuz ve bu konuda kafanız mı karışık? Bildiğiniz gibi bu konu birçok kullanıcının aklında soru işaretleri yaratıyordu. Microsoft nihayet Windows 11 uyumluluk aracını yeniledi. Böylelikle işletim sisteminin cihazınızla uyumlu olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Windows 11, Intel’in 8. nesil ve AMD’nin Ryzen 2000 serisi üzerindeki işlemcileri resmi olarak destekliyor. Microsoft şimdi belirli 7. nesil işlemcilere de destek sunuyor:

  • Core 7. nesil X serisi işlemciler.
  • Xeon W serisi işlemciler.
  • Core i7-7820HQ (Surface Studio 2 gibi cihazlar).

Uzun lafın kısası Microsoft, eski ve yaygın olarak kullanılan 7. nesil Core işlemciler için desteği bırakıyor. Ayrıca 6. nesil Skylake ve daha eski işlemciler de desteklenmiyor.

Görünüşe bakılırsa şirket, donanım gereksinimleri konusunda kararlı ve eski nesil işlemciler resmi olarak desteklenmeyecek. Ancak bu konuda mutlaka bazı çalışmalar yapılacak ve bazı açıkların bulunması muhtemel.

Microsoft, Windows 11 sistem uyumluluğunu kontrol etmek için “PC Health Check” isimli bir araç geliştirdi. Kullanıcılar bu aracı kullanarak donanımlarının ve yazılımlarının en son Windows sürümüyle çalışıp çalışmayacağını kontrol edebilir.


5960X işlemcili sistemimiz bile Windows 11’i desteklemiyor…

PC Health Check aracı, şu an için şirketin Windows Insider programının bir parçası olarak indirilebiliyor. Özetle bilgisayarınız yeni bir işlemciyle geliyorsa, ayrıca TPM 2.0 ve Secure Boot desteği sunuyorsa Windows 11 işletim sistemi destekleniyor.

  • Microsoft’un indirme sayfasını açın ve PC Health Check’in doğru sürümünü seçin.
  • Aracı yüklemek için WindowsPCHealthCheckSetup.msi dosyasına çift tıklayın.
  • Aracı açtıktan sonra Şimdi kontrol et (Check now) butonuna tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin