Windows 11’in fotoğraf düzenleyicisinde önemli yenilik!

0
57
gösterim

Microsoft, Windows 11 işletim sistemindeki sistem uygulamalarını yenilemeye devam ediyor. Hatırlanacağı üzere klasik Media Player’ın yerine geçecek olan medya oynatıcı Kasım ayında Insiders üyelerinin erişimine açılmıştı. Şarkıları ve videoları açabilen; ayrıca arayüzü de Windows 11’le uyumlu olan yeni oynatıcının stabil sürümü ise bu hafta yayınlandı.

Microsoft’un yenilediği sistem uygulamalarının başında Fotoğraflar geliyor. Görüntüleme ve Düzenleme olmak üzere iki özelliği bulunan Fotoğraflar’ın düzenleme araçları yenilendi. Eski sürümde çok eleştirilen birtakım eksikler giderildi. Ek olarak ‘kırpma’ gibi bazı araçların yeri de değişti.

Fotoğraflar uygulaması ile fotoğraf düzenlemek kolaylaştı

Fotoğraflar uygulamasındaki düzenleme özelliği için yapılan en önemli yenilik; kırpma aracı oldu. Microsoft önceden yan tarafta bulunan döndürme, kırpma, filtre ekleme, işaretleme gibi butonları ayrı bir sekmeye taşıdı. Ayrıca görüntüyü yatay ve dikey döndürme işlevini de Fotoğraflar’a ekledi. Önceden bir fotoğraf sadece yatay olarak çevrilebiliyordu.

Şirket kırpma aracına yeni özellikler de kazandırdı. Artık bir fotoğrafın en-boy oranını ayarlarken eşzamanlı olarak yatay veya dikey boyutlandırma da yapabilirsiniz. Daha önce, ilk olarak en boy oranı seçmeniz ardından yatay mı yoksa dikey mi olacağını ayrıca belirlemeniz gerekiyordu. Ek olarak uygulama, görüntüyü kırptıktan sonraki nihai çözünürlüğü de gösterecek.


Windows 11’in Fotoğraflar uygulaması, saydam görüntüleri böyle açacak.

Fotoğraflar artık PNG formatındaki bir görüntüyü düzenlerken, dama motifli bir arka plan üzerinde açacak. Bu sayede görüntünün saydam olan kısımlarını beyaz renkten ayırt edebileceksiniz.

Yeni güncellemeyle Adjustments sekmesinde de değişiklikler yapıldı. Artık her bir düzenleme menüsünü özellikle açmanıza gerek kalmayacak. Fotoğraflar tüm kontrol seçeneklerini bir arada size gösterecek. Tüm bunların yanı sıra netlik ayarı, kırmızı göz giderme ve nokta düzeltme özellikleri yeni sürümde uygulamadan kaldırıldı.

Yenilenen Fotoğraflar nasıl yüklenir?

Fotoğraflar uygulamasını Microsoft Store üzerinden güncelleyebilirsiniz. Ancak yeni özellikler kademeli olarak dağıtıldığı için size ulaşması biraz zaman alabilir. Microsoft Store’u belirli aralıklarla kontrol edin ve yeni güncellemeler geldikçe yükleyin.

Peki ya sizler Fotoğraflar’ın yeni özelliklerini nasıl buldunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki alanda paylaşmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin