Xiaomi 2021’in 2. Çeyreğinde beklentileri aştı!

0
80
gösterim

Xiaomi Corporation 30 Haziran 2021 tarihinde sona eren 2021 yılının ilk altı ayını içeren denetlenmemiş konsolide sonuçlarını açıkladı.

Xiaomi’nin gelirleri 2021 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %64 artarak 87,8 milyar RMB’ye ulaştı. Düzeltilmiş net kâr ise bir önceki yıla göre %87,4 artarak 6,3 milyar RMB oldu. İş modelinin ve operasyonların gücünü ve mükemmelliğinin net bir şekilde ortaya çıktığı çeyrekte toplam gelir ve düzeltilmiş net kâr rekor seviyelere ulaştı.

2021 Yılının İkinci Çeyreğinde Öne Çıkan Rakamlar:

  • Toplam gelir, yıllık %64 artışla 87,8 milyar RMB’ye ulaştı.
  • Brüt kâr, yıllık %96,7 artışla 15,1 milyar RMB oldu.
  • IFRS dışı düzeltilmiş net kâr yıllık %87,4 artışla 6,32 milyar RMB’ye yükseldi.

2021 Yılının İlk Yarısında Öne Çıkan Rakamlar:

  • Toplam gelir, yıllık %59,5 artışla 164,67 milyar RMB’ye ulaştı.
  • Brüt kâr, yıllık %92,1 artışla 29,3 milyar RMB oldu.
  • IFRS dışı düzeltilmiş net kâr yıllık %118,4 artışla 12,39 milyar RMB’ye yükseldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Xiaomi Corporation, “2021’in ikinci çeyreğinde olağanüstü performansımızın en büyük destekleyicisi ‘Smartphone x AIoT’ stratejimiz olmaya devam etti. İleriye dönük olarak çift marka stratejimizi uygulamaya, gelişmiş teknolojilere yaptığımız yatırımları artırmaya, yetenekleri işe alıp teşvik etmeye, kanal yapımızı genişletmeye, premium düzeyde akıllı telefon çözümlerimizi geliştirmeye ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye devam edeceğiz. Ayrıca, ürün ve çözümlerimizde en son teknolojik yenilikleri kullanarak ve daha sofistike hale getirerek ‘Smartphone × AIoT’ stratejimize bağlı kalmaya devam edeceğiz. Ayrıca, tüm ürün ve çözümlerimizde kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunmak ve dünyadaki herkese daha iyi bir yaşam sunmak için akıllı telefonlarımız ve IoT ürünlerimiz arasındaki bağlantıyı geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Üç Aylık Performans Değerlendirmesi

Xiaomi, dünya genelinde akıllı telefon satışları sıralamasında 2. sıraya yükselirken yenilikçi ve kaliteli ürünleriyle premium akıllı telefon pazarındaki yerini daha da sağlamlaştırdı. Teknoloji geliştirme, yeni yetenekleri işe alma ve kanal yapısını yükseltmeye olan kararlılığını sürdüren Xiaomi, akıllı telefon pazarında rekor kıran gelirleri ve satış rakamlarıyla 2021’in ikinci çeyreğinde büyümesini sürdürdü. Akıllı telefonlardan elde edilen gelir, raporlama döneminde %86,8 artışla 59,1 milyar RMB’ye ulaştı. Grubun dünya genelinde akıllı telefon satışları yıllık %86,8 artışla 52,9 milyon adede ulaştı. Xiaomi, Canalys’e göre dünya genelinde akıllı telefon satışları açısından ikinci çeyrekte ilk kez %16,7’ye ulaşan pazar payıyla 2. sırada yer aldı.

Grubun Çin pazarındaki akıllı telefon satışları da arttı. Canalys’e göre 2021’in ikinci çeyreğinde Xiaomi’nin 2020 yılında %10,3 olan Çin akıllı telefon pazarındaki payı %16,8’e yükseldi. Akıllı telefon satışlarındaki yıllık %35,1 artışla 3. sırada yer alarak pazardaki büyük oyuncular arasında büyüme oranı en yüksek olan şirket oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin