Xiaomi Türkiye kişisel verilerin toplanması hakkında açıklama yaptı

0
96
gösterim

Bilindiği üzere kısa süre önce Forbes, Xiaomi’nin internet tarayıcısı üzerindeki bazı verileri izinsiz olarak topladığını iddia etmişti. Bu haberlerin hızla yayılması üzerine Xiaomi’den jet hızıyla yalanlama gelmiş ve böyle bir durumun söz konusu olmadığı belirtilmişti.

Sadece açıklama yapmakla da kalmayan Xiaomi hızlı bir şekilde tarayıcılarını güncelleyerek bazı erişimler için ek izin sekmelerini aktif hale getirmişti.

Bu konu hakkında sessizliğini bozan Xiaomi Türkiye bugün basınla bir mail paylaştı. Paylaşılan mailde şu ifadelere yer verildi.

“Sizlerinde bildiği üzere yakın zamanda Forbes’un uluslararası edisyonunda Xiaomi’nin internet tarayıcısı üzerinden kişisel verileri izinsiz topladığı iddia edildi.

Xiaomi olarak söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Şirketimiz tarafından bu konu ile ilgili gelişmeleri, alınan aksiyonları ve açıklamaların en güncel halini aşağıdaki adresten takip edebilirsiniz.” (Dilerseniz bahse konu bloğa buradan göz atabilirsiniz)

Xiaomi Türkiye kişisel verilerin toplanması hakkında açıklama yaptı

Bu mail üzerine bizler de Xiaomi Türkiye tarafına okurlarımızdan yorum ve mail yoluyla bizlere sorulan bir suali yönelttik.

“Eğer Xiaomi böyle birşey yapmıyorsa Forbes neden Xiaomi’yi hedef aldı? Neden Huawei, Oppo, Vivo ya da bir başka Çinli üretici değil de Xiaomi?”

Bu mail sonrasında Xiaomi Türkiye tarafından bizlere gelen cevabı da aynen okurlarımızla paylaşıyoruz.

“Xiaomi olarak basının özgürlüğünü her zaman destekliyoruz. Daha önceki duyurularımızda ve sizinle paylaştığımız blogda da görebileceğiniz gibi şeffaflığın gücüne inanıyoruz.

Bu konuda tüm medya mensubu dostlarımızı eşit şekilde ve proaktif bir biçimde bilgilendirmeye çalışıyoruz. ForbesDergisi’nin haberinde hangi şirketlere yer vereceği ile ilgili aldığı editoryal kararları sorgulayamayacağımızı ve bu anlamda basının hür iradesine saygı duyduğumuzu da belirtmek isteriz. Önümüzdeki dönemde gelişmelerle ilgili sizlerle bilgi paylaşmaya devam edeceğiz.”

Kısacası Xiaomi Türkiye de Forbes’ın neden kendilerini hedef aldığını tam olarak bilmiyor. Yorumu yine siz okurlarımıza bırakıyoruz.

KAYNAK : Teknolojioku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin