Xiaomi’nin MIUI 13 arayüzünde yer alan güvenlik özelliği Pure Mode nasıl çalışıyor?

0
48
gösterim

Geçen sonbaharda Xiaomi geliştiricileri, Pure Mode adlı yeni bir modun beta testine başlamışlardı ve şimdiye kadar açık kaynaklarda testlerin ilerleyişi hakkında hiçbir bilgi yoktu. Bu bağlamda, Xiaomi’nin Pure Mode uygulamasından vazgeçtiği bile söyleniyordu. Ancak şirket 15 Ocak’ta MIUI 13‘e Pure Mode’u ekledi.

Pure Mode, mobil cihazınızı kötü amaçlı yazılımlardan korumak için tasarlanmış, zira Android yazılım platformunun açık doğası, kullanıcıları savunmasız hale getirdiği bir gerçek. Xiaomi raporunda, akıllı telefonlara yüklenen uygulamaların %40’ının hiçbir zaman bilgi güvenliği denetimine tabi tutulmadığı anlaşılıyor. Aynı zamanda, uygulamaların %10’u potansiyel olarak tehlikeli.

MIUI 13 Pure Mode ne işe yarıyor?

Pure Mode ile varsayılan olarak Xiaomi tarafından doğrulanmamış uygulamaları akıllı telefona yüklemek mümkün olmayacak. Yasağı atlamak için, ayarlarda bu tür uygulamaların indirilmesine izin vermelisiniz ve Pure Mode’u tamamen devre dışı da bırakabilirsiniz.

Pure Mode’un dört ana işlevi var:

  • Kötü amaçlı yazılımların tespiti.
  • Gizliliğin sağlanması.
  • Uygulamaların MIUI 13 ile uyumluluğunun kontrolü.
  • Uyumluluk ve güvenlik için uygulamaların manuel olarak doğrulanması.

Uygulamaların manuel olarak doğrulanması, gerçek kişiler tarafından test edilmesi anlamına geliyor. Bu yaklaşım, uygulamaların güvenli ve MIUI 13 arayüzü ile uyumlu olduğundan emin olmanızı sağlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin