Yeni 3.08.17.735 Sürümlü Ryzen Yonga Seti Sürücüsü Yayınlandı

0
69
gösterim

AMD, Platform Güvenlik İşlemcisi sürücüsündeki “kritik güvenlik kusurlarını” düzelten yeni bir yonga seti sürücüsü yayınladı. AMD, 3.08.17.735 sürümüyle yamalanan çipset sürücüsüyle hangi güvenlik kusurlarının giderildiğini ayrıntılı olarak açıklamadı. Ancak bunların mevcutta listelenen açıklarla ilgili olma ihtimali yüksek.

Şu anda AMD’nin web sitesinde listelenen ve tüm Ryzen tabanlı CPU’ları etkileyen iki güvenlik açığı mevcut. Bunlardan ilki, CPU’da yanlış kayan nokta sayıları işlediğinde işlemcilerin veri sızdırmasına neden olabilecek Speculative olarak adlandırılan güvenlik açığı.

İkincisi ise Transient Execution of Non-canonical Accesses olarak adlandırılıyor. Bu güvenlik açığı, CPU kural dışı bir iş yüküne girdiğinde, bu sayıları yalnızca 48 veya daha düşük adres bitiyle depoladığında veri sızıntısına izin verebiliyor.

Yeni çipset sürücüsünün bu kusurları düzelttiğinden tam olarak emin değiliz. Ancak her ne olursa olsun, bilinmeyen güven açıklarından etkilenmemeniz için güncel Ryzen sürücülerine geçmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle AMD’nin bu güvenlik açıklarını “kritik” olarak sınıflandırdığını da not düşelim. Yeni AMD Ryzen 3.08.17.735 Chipset Sürücüsü’nü resmi web sayfasından indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin