Yeni Ford Bronco Raptor tanıtıldı: Daha güçlü ve yetenekli

0
54
gösterim

Ford Bronco’nun en güçlü versiyonu yeni Bronco Raptor bugün resmi olarak tanıtıldı. Kelam konusu model, daha fazla güç ve suratın yanında arazi konusunda da çok daha yetenekli.

Bronco Raptor özellikleriyle neler sunuyor?

Yeni Bronco Raptor, gövdesindeki görsel ve mekanik değişiklikler nedeniyle standart Bronco’ya nazaran 25 cm daha geniş. Aracın kuru yükü ise 2600 kilogram. Kaputun altında 3.0 litre V6 EcoBoost ünite bulunuyor. Kelam konusu motorda, alüminyum muadillerine nazaran daha sağlam olduğu belirtilen grafitli dökme demir blok kullanılmış.

Motorun güç ve tork bilgileri şimdi açıklanmadı ancak 400 beygirin üzerinde güç sunacağı biliniyor. Ayrıyeten, tıpkı motorun Explorer ST üzerinde 400 beygir güç ve 563 Nm tork sağlıyor olması da bizlere fikir verebilir. Açıklamaya nazaran motor Bronco Raptor’a özel iyileştirmelere sahip. Bu kapsamda orta soğutucu ve hava emiş sistemi üzere alanlarda daha ağır şartlara dayanmaya yönelik güncellemeler yapılmış.

Yeni Bronco Raptor, kardeşleri Ranger Raptor ve F-150 Raptor üzere 10 ileri otomatik şanzımana sahip. Dört tekerlekten çekiş sisteminde ileri düzey arazi sürüş yeteneğine yönelik yedi farklı mod bulunuyor. Bunlar ortasında turbo gecikmesini önlediği belirtilen yeni Baja modu da bulunuyor. Bunun yanı sıra ‘sessiz mod’a da sahip olan çok modlu egzoz sistemi de dikkat çekilen ayrıntılar ortasında.

Varsayım edileceği üzere yeni Bronco Raptor’un şasisinde de pek çok güncelleme mevcut. Bilhassa süspansiyon sisteminde ünlü Ultra4 Racing serisinden esinlenilmiş. Daha büyük ön-arka tahrik milleri, güncellenen Dana akslar ile High-Performance Off-Road Stability Suspension (HOSS) ismi verilen sistem altı çizilen ayrıntılardan. Kelam konusu sistemde Fox yarı faal amortisörler bulunuyor.

Kelam konusu iyileştirmeler sayesinde Bronco Raptor’un süspansiyon hareketinin standart versiyona nazaran önde yüzde 60, artta ise yüzde 40 oranında daha fazla olduğunu öğreniyoruz. Bunun yanı sıra, kuvvetlendirilmiş B ve C sütunları üzere iyileştirmeler ile torsiyonal sertlik yüzde 50 oranında artırılmış. Yerden yükseklik standart modele nazaran 12 cm artırılırken, tampondan aracın altına kadar uzanan müdafaa plakalarının da motor, şanzıman ve transfer kutusunu müdafaası sağlanmış.

Yeni Ford Bronco Raptor 2022’nin mart ayında siparişe açılacak. Aracın fiyatı şimdi aşikâr değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin