Yeni Mercedes-Benz Actros L çekiciler Türkiye’de satışa sunuldu

0
63
gösterim

Mercedes–Benz Türk, Actros ailesinin en büyüğü ve donanımlısı olan Actros L modelinin Türkiye’deki satışına başladı. Actros L; rahat sürüş tecrübesi, konforlu hayat alanı ile verimli çalışma için birçok özellik ve ekipmanı bir ortada sunuyor.

StreamSpace, BigSpace ve GigaSpace seçenekleri bulunan ve son derece ferah bir iç yere sahip olan Actros L’nin şoför kabini 2,5 metre genişliğinde. Motor tüneli olmaması sayesinde düz bir yere sahip olan araç, kabin içerisinde konforlu bir ortam sunuyor. Geliştirilmiş gürültü ve ısı yalıtımı, sürüş esnasındaki motor gürültüsünü engelliyor ve bilhassa molalarda şoförün dinlenmesine yardımcı olmak için istenmeyen ve rahatsız edici seslerin kabinin içine ulaşmasına mani oluyor.

Actros L; şık koltuk kılıfları, GigaSpace kabinlerde standart olarak sunulan üst kısmı 45 mm kalınlığında olan rahat bir şilte ve yatak alanında güzel bir yüzeye sahip kabin art paneli olmak üzere şoförün konfor ve rahatlığını arttırmayı amaçlayan çeşitli ekipman ayrıntılarına da sahip. Ortamdaki ferahlık hissi, Mercedes-Benz’ın iç alan aksesuarları kullanılarak daha da fazla artırılabiliyor.

Actros L’de daha rahat bir sürüş konumu ve yol görüşü için oturma durumu 40 milimetre alçaltıldı. Bununla birlikte, Xenon farlara nazaran daha yüksek ışık yoğunluğuna sahip, yeni dizaynlı LED farlar da yolun kusursuz bir formda aydınlatılmasını sağlarken araca daha karakteristik bir görünüm katıyor. LED farlar ile birlikte bilhassa karanlık ortamlarda yapılan seyahatlerde güvenliğe değerli bir katkı sağlanıyor. Halojen farlara nazaran güçten daha fazla tasarruf sağlayan LED farlar, ayrıyeten daha uzun bir kullanım ömrü sunuyor.

Etkin güvenlik asistan sistemlerini kullanarak karayolu trafiğini mümkün olduğunca inançlı hale getirmeye yardımcı olmayı hedefleyen Mercedes-Benz, Actros L ile kazasız sürüş vizyonunu gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşıyor. Bu vizyon yalnızca Şerit Takip Asistanı, Uzaklık Denetim Asistanı, ana ve geniş açılı aynaların yerini alan MirrorCam ile değil, tıpkı halde bir dizi öteki güvenlik özelliği ile de kanıtlanıyor.

Etkin Yan Görüş Asistanı

Actros L 1851 LS Plus donanım düzeyinde standart, başka donanım düzeylerinde opsiyonel olarak sunulan Active Sideguard Assist (Aktif Yan Görüş Asistanı) sayesinde evvelki sistem ile karşılaştırıldığında potansiyel olarak hayat kurtarabilecek farklı bir fonksiyona daha sahip. “Active Sideguard Assist”, ön yolcu tarafındaki hareketli yayalar yahut bisikletliler konusunda artık sürücüyü yalnızca uyarmakla yetinmiyor.

Sistem, şoförün ihtarlara vaktinde karşılık vermemesi durumunda aracı durdurabilmek için 20 km/s’ye kadar olan dönüş suratlarında otomatik bir frenleme başlatabilme özelliğine de sahip. Active Sideguard Assist, bu tıp bir frenleme hareketi muhtaçlığını fark edebiliyor ve ülkü bir senaryoda mümkün bir çarpışmayı önleyebiliyor.

Yeni jenerasyon Faal Sürüş Asistanı (ADA 2)

Actros L 1851 LS Plus donanım düzeyinde standart, başka donanım düzeylerinde opsiyonel olarak sunulan başka bir donanım olan ikinci kuşak Aktif Sürüş Asistanı (ADA 2); kamyonun dikey ve yatay yönlendirmesi ile belli şartlar altında şoföre etkin olarak yardımcı olmasının yanı sıra, öndeki araçla arayı de otomatik olarak koruyabiliyor. Kamyonun hızlanmasını sağlayabilen bu sistem, kâfi dönüş açısı yahut açıkça görülebilir şerit çizgileri üzere gerekli sistem şartları karşılandığında direksiyonu da yönlendirebiliyor.

Buna ek olarak ADA 2, görsel ve sesli ihtarlara karşın şoförün direksiyonu denetim etmediği durumlarda acil durum frenini uygulayabilen Emergency Stop Assist (Acil Durum Frenlemesi) işlevi ile de donatıldı. Kamyonun durması halinde yeni elektronik park frenini otomatik olarak devreye sokabilen sistem, sıhhat vazifelileri ve öteki birinci müdahale gruplarının acil bir durumda direkt şoföre ulaşmalarına yardımcı olmak için kapıların kilidini de açabiliyor.

Etkin Fren Asistanı 5

Actros L, ayrıyeten yaya algılama özelliğine de sahip Active Brake Assist 5 (Aktif Fren Asistanı 5) ile donatıldı. Sistem; bir yayaya önden çarpma riskinin olması, şoförün dikkatinin dağılması, araçlar ortasındaki takip arasının çok kısa olması, uygun olmayan bir sürat nedeniyle kamyonun önündeki sürüş halinde olan yahut hareketsiz bir araçla çarpışması üzere kazaları önlemeye yardımcı oluyor.

Kombine radar ve kamera sistemi kullanarak çalışan ABA 5; ön tarafta seyir halindeki bir araçla, hareketsiz bir maniyle yahut bir bireyle (aracın önünden geçen, araca yanlışsız gelen, araçla tıpkı şeritte yürüyen yahut birdenbire korkarak duraksayan) ilgili kaza riskini tespit ederse, öncelikle sürücüyü görsel ve sesli olarak uyarıyor. Sistem, şoförün uygun formda karşılık vermemesi halinde ikinci kademede kısmi frenleme başlatabiliyor. Çarpışma tehlikesinin devam etmesi durumunda hareket etmekte olan bireye karşılık veren ABA 5, azami 50 km/s sürate kadar olan araç suratlarında otomatik tam durma frenlemesi gerçekleştirebiliyor.

Tüm bu sistemlerle belli limitler dahilinde sürücüyü mümkün olduğunca desteklemeyi amaçlayan Mercedes-Benz, kanunların da öngördüğü üzere aracın inançlı bir halde kullanılmasından büsbütün sorumlu olan kişinin şoför olduğunun da altını çiziyor.

Yeni model yılı ile birlikte gelen yenilikler

Türkiye’de satışa sunulan Actros L 1848 LS, Actros L 1851 LS ve Actros L 1851 LS Plus modellerinde Actros L yeniliklerine ek olarak ek model yılı yenilikleri de sunulmaya başlandı.  Actros L 1848 LS, Actros L 1851 LS ve Actros L 1851 LS Plus modellerinde Euro VI-E emisyon normuna geçiş yapılırken, sulu tip retarder yerine yağlı tip retarder bulunuyor.

Actros L 1848 LS ve 1851 LS modellerinde standart olarak yüksek teknolojili araçların ihtiyacı olan daha fazla güç talebini rahatlıkla karşılayabilen, bakım gerektirmeyen, uzun ömürlü ve düşük sıcaklıklarda bile yüksek kapasitede çalışabilen geliştirilmiş AGM tipi akü sunuluyor. Ayrıyeten, LED sinyal tasarımı ile Actros L 1848 LS’in daha karakteristik bir dış görünüşe sahip olması sağlandı.

Actros L 1851 LS’de Ara Denetim Asistanı ile Konforlu ve Süspansiyonlu Muavin Koltuğu standart olarak yer alırken; Actros L 1851 LS Plus modelinde Style Line ve InteriorLine tasarım konseptleri, Dolby Digital 5.1 ses teknolojisi ve 7+1 hoparlör tertibine sahip Geliştirilmiş Ses Sistemi standart donanımda sunulmaya başlandı.

Fiyat listesine baktığımızda mevcut Mercedes-Benz Actros fiyatlarının 1.5 milyon TL düzeyinden başlayıp 2 milyon TL’ye kadar uzandığını görüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin