Yerli işletim sistemi Pardus yeni sürüm ile karşımızda

0
134
gösterim

Yerli işletim sistemi Pardus için yapılan geliştirmeler duyurulmaya devam ediyor. Linux tabanlı işletim sisteminin 19.3 numaralı sürümü kullanıma sunuldu. Tamamen ücretsiz olan Pardus, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştiriliyor.

Pardus yeni sürümü yayınlandı

Ara sürüm olarak geliştirilen Pardus 19.3’te birçok yenilik ve güncelleme yer alıyor. Bu değişiklikleri aşağıda görebilirsiniz:

Pardus Disk Kalıbı Yazıcı uygulaması Xfce, Gnome sürümlerinde yüklü halde gelecektir. Libre Office ortak paylaşım dokümanlarının düzenlenebilmesi için öntanımlı paket eklendi. Xfce masaüstü ortamında Pardus Paket Kurucu alternatifi olarak Deepin Paket Kurucu yerine Gdebi öntanımlı hale getirildi. Gnome masaüstü ortamına evolution ve screenshot uygulaması eklendi. Pardus Mağaza uygulamasında iyileştirmeler yapıldı. Xfce ve Gnome arayüzünde iyileştirmeler yapıldı. Kurulu sisteme 100‘ün üzerinde paket ve yama içeren güncelleştirmeler getirilmiştir. Depoda 2000‘in üzerinde paket güncellenmiştir. Öntanımlı internet tarayıcısı Firefox versiyonu 68.10 a güncellendi. Öntanımlı e-posta istemcisi Thunderbird versiyonu 68.9 a güncellendi. Öntanımlı medya oynatıcısı olan VLC versiyonu 3.0.11 e güncellendi. Kernel versiyonu 4.19.0-9 a güncellendi.  

Pardus 19.3 işletim sistemini kullanabilmek için minimum 1024 MB ya da üstü RAM, 8 GB+ disk alanı, en az 800×600 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci, 64-bit destekli 1.0GHz+ işlemci donanım altyapısı gerekiyor. Pardus’un bu yeni sürümünü resmi internet sitesinden indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz. 

KAYNAK : Teknolojioku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin