Zeekr, Seviye 4 otonom araç müjdesini verdi

0
55
gösterim

Çinli otomotiv devi Geely’nin alt kuruluşu olan Zeekr, otonom araç planları ile ilgili açıklama yaptı. Seviye 4 otonom araç geliştirdiklerini duyuran Zeekr, yakında tam otonom sürüş kabiliyetine sahip aracını duyuracağını müjdeledi.

Seviye 4 otonom araç üretimi için çalışmalara başladığını açıklayan Zeekr, 2 yıl içerisinde ilk aracını tanıtacak. Otomatik sürüş sistemi (ADS) olarak bilinen Seviye 4, belirli koşullar sağlandığında tüm sürüş görevlerini kendi başına gerçekleştirebiliyor.

Zeekr, 2024’e kadar Seviye 4 otonom teknolojisine sahip aracını tanıtacak

Intel’in alt markası olan Mobileye ile anlaşma sağlayan Zeekr, geliştirilen araçta EyeQ 5 SoC kullanılacağını duyurdu. Konu hakkında açıklama yapan Intel Mobileye, Seviye 4 otonom elektrikli aracın 2024 yılında Çin pazarında satışa sunulacağını belirtti. Seviye 4 teknolojisine sahip, son kullanıcı odaklı ilk aracın Zeekr iş birliği ile gerçekleşeceğinin altını çizen Mobileye, “Bu yeni aracın kısa süre içerisinde küresel pazarda da kullanıma sunulacağını tahmin ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Zeekr tarafından geliştirilen aracın Geely’e ait SEA mimarisi üzerine inşa edileceği tahmin ediliyor. Şirketler, farklı Zeekr modellerinde gelişmiş sürücü yardım sistemi (ADAS) kullanacaklarını ve anlaşmaları buna göre sağladıklarını açıkladı.

Seviye 4 teknolojisine sahip olacak araçtaki güvenliği en üst seviyeye çıkarmak için yedekli fren ve direksiyon sistemi eklenecek. Normal şartlarda Seviye 4 otonom araçlarda direksiyon ve fren gibi bileşenlere ihtiyaç duyulmuyor. Zeekr, henüz otoyolların tam otonom sürüşe elverişli olmamasından dolayı araçlarında fren ve direksiyon tertibatına yer verecek.

Zeekr’den Andy An yaptığı açıklamada, “Mobileye, daha sürdürülebilir ve özerk bir ulaşım geleceğine uygun yaşam tarzı araçları sunma misyonumuza stratejik bir ortak oldu. Ortaklık, Zeekr ve Mobileye’nin küresel ADAS ve otonom araç (AV) endüstrisine liderlik etme konusundaki ortak hedeflerini destekliyor.” dedi.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından açıklanan otonom sürüş seviyeleri

Seviye 0 Kontrolün tamamen sürücüde olduğu sistemlere verilen ad.
Seviye 1 Gelişmiş sürücü yardım sisteminin (ADAS), direksiyon hakimiyeti veya frenleme/hızlanma konusunda sürücüye yardım ettiği sistemlere verilen ad. Bu seviyedeki teknolojiler, hem direksiyon hakimiyeti ve frenleme/hızlanma seçeneklerinden sadece birisine destek olabilir.
Seviye 2 Hem direksiyon hakimiyeti hem de frenleme/hızlanma işlemlerinin aynı anda yapılabildiği gelişmiş sürücü yardım sistemine (ADAS) verilen ad. Otonom sürüş olarak kabul edilmediği için belli aralıklarla sürücü kontrolü gerekmektedir.
Seviye 3 Bazı durumlarda sürüşü otomatik olarak gerçekleştirebilen otomatik sürüş sistemine (ADS) verilen ad. Seviye 3 teknolojilerde sistem gerektiği takdirde kontrolü sürücüye devredebilir.
Seviye 4 Otomatik sürüş sistemi (ADS), belirli koşullar sağlandığında tüm sürüş görevlerini kendi başına gerçekleştirebilir. Seviye 4 teknolojilerde sürücülerin yola odaklanması gerekmez.
Seviye 5 Araçtaki insanların sadece yolcu olduğu Seviye 5 otonom sürüş sistemleri, koşul gözetmeksizin sürüşü kendisi gerçekleştirir. Bu otomatik sürüş sistemi (ADS) seviyesinde yapay zeka haricinde herhangi bir sürücü bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin