Akıllı telefon kamerasıyla koronavirüsü teşhis eden test geliştirildi

0
45
gösterim

Koronavirüs pandemisiyle büyük önem kazanan PCR testleri ne yazık ki bazı bölgelere ulaştırılamıyor. Koronavirüs teşhisi için kullanılan PCR testleri başarılı sonuçlar verse de test kitleri maliyet nedeniyle bazı zorluklar oluşturabiliyor. Bu nedenle bilim insanları alternatif bazı çözümler üretti.  

30 dakikaya kadar sonuç çıkıyor

Gladstone Viroloji Enstitüsü’nden bilim insanları, bir akıllı telefon kamerası ile 15 ile 30 dakika arasında bir sürede koronavirüsü tespit edebilen yeni bir CRISPR tabanlı bir COVID-19 teşhis testi geliştirdi. Yeni geliştirilen test, DNA dönüştürme ve amplifikasyon adımlarını ortadan kaldırdığı için nispeten daha “basit” bir test olarak karşımıza çıkıyor. 

2020 Nobel Kimya Ödülü alan isimlerden Jennifer Doudna, yeni geliştirilen testin PCR testine erişimin bulunmadığı bölgelerde COVID-19 teşhisi koymak için güvenilir bir yardımcı olacağını ifade etti.

Akıllı telefon kamerası tespit edebiliyor

CRISPR tabanlı COVID-19 teşhis testinde CRISPR Cas13 proteinleri, bir RNA virüsü olan SARS-CoV-2’nin belirli bölümlerini tanımlıyor RNA’yı ayırıyor ve RNA probunu konuşlandırıyor. Viral RNA, Cas13 proteinlerini aktive ettiğinde prob bölünmeye başlıyor ve floresan etkisi sayesinde akıllı telefon kamerası tarafından tespit edilebiliyor. Numunedeki virüs oranı ne kadar yüksekse, floresan etkisi de o kadar yüksek oluyor.

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin