Apple dünya çapında kan kaybediyor

0
206
gösterim

ABD’li teknoloji devi Apple, 2019 yılında beklediği satış rakamlarına ulaşamadı. Satışlarda düşüşün yaşandığını artık resmi olarak kabul eden firma, cihaz fiyatlarında uyguladağı indirim hamlesine rağmen bu durumun önüne geçemiyor.

 

 

Apple tüm dünyada kan kaybediyor!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulan 10-Q formunda Apple’ın satış rakamlarındaki düşüş gözler önüne seriyor. 2018’in son çeyreğinde başlayan bu tabloyu Apple, Çin deki satış rakamlarına bağlıyordu. Fakat rapor bu durumun Tek başına Çin’le alakalı olmadığın kanıtlıyor.

 

 

Bildiğiniz gibi Apple dünyayı Amerika, Avrupa, Çin, Japonya ve Asya Pasifik ve diğerleri şeklinde 6 bölgeye ayırıyor. Tüm bölgeler incelendiğinde ise Apple, Ocak- Mart ayları arasında 40,2 milyon cihaz sattığı ve bir önceki yıla yüzde satış rakamlarında yüzde 23 değer kaybettiği gözlemleniyor.

Yüksek fiyatlar ve Çin Apple’ı yıprattı!

Çerçevesiz ekran teknolojisine geçişle birlikte Apple, her yıl 650 dolar fiyat etiketi ile satışa sunduğu cihazları 1000 dolar bandına çekti. Telefon fiyatlarını neredeyse ikiye katlayan bu durum kullanıcıların Apple kanadından uzaklaşmasına neden oldu.

Buna ek olarak son yıllarda hızla büyüyen ve liderlik koltuğuna emin adımlarla ilerleyen çinli teknoloji devleri Huawei ve Xiaomi gösterdikleri başarı ile Apple’ın satışa rakamlarına en büyük darbeyi vuran ikinci etmenler arasında yerini aldı.

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin