Apple iPhone 12 etkinliği: Ne zaman, saat kaçta, nasıl izlenir ve neler tanıtılacak?

0
34
gösterim

Apple 13 Ekim tarihinde, yani yarın iPhone 12 akıllı telefon ailesinin duyurusunu gerçekleştirecek. “Hi, Speed” sloganına sahip olan sanal etkinliği bu sayfa üzerinden izleyebilirsiniz.
Etkinlikte iPhone modellerinden daha fazlasını bekliyoruz. Bir buçuk ile iki saat arasında sürmesini beklediğimiz bu yayında Apple’ın başka ürünler de tanıtacağı tahmin ediliyor. Bu dosya haberde Apple etkinliği ile ilgili ne zaman ve saat kaçta olduğu, nasıl izlenebileceği ve hangi ürünlerin tanıtılacağı ile ilgili bazı yararlı bilgiler bulunuyor.
Apple etkinliği ne zaman, saat kaçta?
Apple’ın iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max adını taşıması beklenen dört akıllı telefonunu tanıtacağı etkinlik 13 Ekim 2020 Salı akşamı gerçekleştirilecek. Etkinlik yerel saatle sabah saat 10’da başlıyor.
Apple etkinliği Türkiye saatiyle 20.00’de başlayacak.
Apple etkinliği canlı yayın üzerinden nasıl izlenir?
Bu etkinliği izlemeniz için uzaklara gitmenize gerek yok. Sayfanın en başında bulunan video penceresi üzerinden etkinliği izleyebilirsiniz. Yapmanız gereken etkinlik başladığında bu videoyu tam ekrana getirmek olacaktır.
Diğer yandan etkinliği Apple TV üzerinde Apple Etkinlikleri uygulaması üzerinden izleyebilirsiniz. Bu uygulama Apple TV App Store’unda yer alıyor. Diğer yandan iOS cihazından AirPlay aracılığıyla Apple TV’ye de yansıtabilirsiniz. Bunun için Apple TV 4K ya da en az ikinci nesil Apple TV’ye ihtiyaç var. Bu cihazlarda bulunan YouTube uygulamasında da canlı yayını izleyebilirsiniz.
Bilgisayarından izlemek isteyenler için Apple’ın web sitesi üzerinden de canlı yayın imkanı sunuluyor.
Apple etkinliğinde neler bekliyoruz?
Tabii ki, etkinliğin yıldızı iPhone 12 olacak.
Apple’ın gelecek nesil telefon serisi dört farklı cihazdan oluşacak gibi görünüyor. Her bir telefon düzleştirilmiş kenarlara sahip olan tasarıma ve 5G desteğine sahip olacak. Ekran büyüklükleri ise 5.4 inç ile 6.7 inç arasında değişecek. Öte yandan şirket aralarında kafa üstü AirPods Studio, daha ucuz fiyatlı HomePod ve eşya takip cihazı AirTags’in de bulunduğu başka cihazların bulunması da bekleniyor.
iPhone 12

Her yıl yeni iPhone modeli veya modellerinin tanıtımı, o yılın en büyük olaylardan biridir. Ne de olsa iPhone, pek çoğunun sahip olmayı arzuladığı, trendleri belirleyen ve diğerlerinin de geçmeyi hedeflediği bir telefon. Görünüşe göre, bu yıl üçten de fazla iPhone 12 modeli görebiliriz ve hepsinde 5G desteği olacak. Aynı zamanda bunların yeni bir tasarımla geleceği öne sürülüyor. Bazı fotoğraflar ve resimler, iPhone 6‘dan beri alıştığımız yuvarlatılmış kenarlara kıyasla iPhone 4 veya 5’e daha çok benzeyen, düzleştirilmiş kenarların bulunacağını gösteriyor.
Şimdiye kadar çıkan söylentiler 5.4 inçlik bir modeli, 6.1 inçlik bir modeli ve 6.7 inçlik bir modele (şu anda sahip olduğumuz 5,8 inç, 6,1 inç ve 6,5 inç modellerin yerine) işaret ediyor. 6.1 inçlik telefonun ise iki versiyonu olabilir; bunlardan biri standart iPhone 12, diğeri ise iPhone 12 Pro olacak.
5.4 inçlik modelin iPhone 12 Mini adını taşıyacağı söyleniyor.
AirPods Studio
 
Apple’ın kısa bir süre içinde piyasaya sürülecek bir çift yüksek kaliteli, kablosuz kulak üstü kulaklık geliştirdiğini gösteren epey fazla miktarda kanıt birikti.
Kulak üstü kulaklıklar Beats markasını taşımayacak. Bunun yerine Apple markalı olacaklar ve AirPods X veya AirPods Studio olarak adlandırılabilirler. Sızan iOS 14 kodu, tanınmış Apple takipçilerinden gelen ipuçları ve haberler, hatta bu kulaklıkların gerçek olduğunu ve yakında çıkacağını gösteren bir Target mağaza envanter listesi var. Bu arada son zamanlarda, Apple’ın yurt dışındaki birçok mağazasına üçüncü taraf kulaklıkları satmayı bırakma direktifi verdiği de söyleniyor. Bunun da Apple’ın AirPods serisini genişletmeyi planladığının bir başka işareti olduğu düşünülüyor.
HomePod 2
Apple HomePod
Daha küçük, daha ucuz bir HomePod hoparlörünün 2020’nin ikinci çeyreğinde gelmesi bekleniyordu. Bunun Türkiye’de resmi satış yapılmayan mevcut HomePod’a benzediği söyleniyor. Ancak mini boyda veya orijinalin yaklaşık yarısı boyutta olacak. HomePod’u deneyimleyenler sunduğu sesin harika olduğunu belirtiyor. Ancak ortak eleştiri, Siri’nin kullanma isteğini artırmakta yeterli olmaması ve ürünün rekabet için fazla pahalı olması. Apple’ın, rakipleriyle rekabet edebilmek için kesinlikle ikinci nesil bir HomePod üretmesi gerektiği söyleniyordu. Ve görünen o ki, zaman nihayet gelmiş olabilir.
Türkiye’de pek yaygınlaşmadı, ancak yurt dışında akıllı hoparlörlerin kullanımı artıyor. Amazon Echo ve Google Home cihazlarının satışları, akıllı hoparlörler için hâlâ büyük bir pazarın bulunduğunu gösteriyor. Strategy Analytics’e göre Apple, 2019’da akıllı hoparlör pazarının yüzde 4,7’sini elde etti. Geçen yıl bitmeden önceki yılbaşı döneminde ise yaklaşık 2,6 milyon ürün satışı gerçekleştirdi. Buna karşın Amazon’un yüzde 26 pazar payı bulunuyor.
AirTags

Apple’ın, Bluetooth veya kitle kaynak kullanımı üzerinden çalışan ve yerlerini tespit etmek için eşyalara takılan popüler bir donanım izleyicisi olan Tile’a rakip olacak yeni ürünler üzerinde çalıştığı iddia ediliyordu. Benzer şekilde, Apple’ın AirTag olarak adlandırıldığı düşünülen takipçi, kullanıcıların kayıp veya çalınan eşyaları bulmalarına olanak tanıyacak. Bu cihazların varlığı, geçen yıldan bu yana çeşitli teknoloji sitelerinde ve Twitter’daki sızıntı kaynakları tarafından dile getiriliyordu. Disk biçimli tasarıma ve Apple’ın ultra geniş bant teknolojisine sahip olmaları bekleniyor.
Bu cihazlar muhtemelen iPhone ve iPad’de bulunan Bul adlı uygulamayı kullanacak. Bu sayede ev içinde kayıp eşyalarınızı rahat şekilde bulabileceksiniz.
Başka bir duyuru bekleniyor mu?
Apple haziran ayında düzenlediği WWDC 2020 etkinliğinde yıl sonuna kadar kendi tasarladığı ARM tabanlı işlemcisini taşıyan ilk Mac bilgisayarını çıkaracağını açıklamıştı. Bu etkinlikte konu ile ilgili son haberleri vermesi ihtimal dahilinde bulunuyor. Öte yandan MacBook Pro, MacBook, MacBook Air, iMac, iMac Pro, Mac Pro ve Mac mini gibi Apple bilgisayarlarında çalışacak macOS Big Sur güncellemesinin yayın tarihi de bu etkinlikte duyurulabilir.
Bu sayfayı favorilerinize eklemenizi ve salı akşamı saat 20.00’de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda Teknoblog’un Twitter hesabını da takibe almanızı öneririz. Orada da #AppleEvent etiketli tweetler ile önemli duyuruları hızlı şekilde aktaracağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin