Apple Safari ile biyometrik doğrulamaya geçiyor

0
211
gösterim

Apple’ın internet tarayıcısı Safari’nin beta sürümüne eklenen özellik ile şifreler tarayıcıya kaydediliyor. Sitelere tekrar giriş yaparken Face ID veya Touch ID kullanmanız yeterli oluyor. 

Bu özellik hem daha güvenli hem de daha hızlı girişe imkan veriyor. Google kullanıcıları giriş yapmak ve ödemeleri tamamlamak için bu özelliği bir süredir kullanabiliyordu. Şimdi ise Apple tarafından bir hamle görebilmek yakın gelecekte şifrelerin tarihe karışabileceğine işaret ediyor.

 

Tarayıcının yeni sürümüyle gelen nihai sistem WebAuthn adlı bir API’ye dayanıyor, bu yazılım bizlere yalnızca biyometrik doğrulama değil; her konuda daha güvenli ve hızlı giriş imkanı sağlıyor. Genel anahtar şifrelemesi metotunu kullanan sistem, şifrelerimizi belli bir yönteme göre yeniden oluşturup karşı tarafa o şekilde iletiyor. Bu sayede biyometrik doğrulama özelliğinin güvenli bir şekilde kullanılmasının önü açılıyor. Beta sürümü için yayınlanan notlar bu özelliğin Safari tarafından destekleneceğini görüyoruz.

Apple’ın bu konudaki çalışmalarından biri de geçen yıl 13.3 sürümde şifreleri ortadan kaldıran bu özelliği çok işlevsel olmasa da eklemesiydi. Bu şekilde Google gibi servislere parmak izimizi kullanarak bir yıldan uzun süredir giriş yapabiliyoruz. Şifre kullanmadan giriş için çalışmalar devam ediyor.

 

KAYNAK : shiftdelete

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin