Bayrak krizinin ardından İran, ABD milli takımının Dünya Kupası’ndan atılmasını talep etti

0
27
gösterim

İran devlet medyası, ABD Futbol Federasyonu’nun sosyal medya hesabında İran bayrağını geçici olarak değiştirerek protestoculara destek vermesi nedeniyle, 2022 FIFA Dünya Kupası’ndan atılmasını ve 10 maç men cezası almasını istiyor.

ABD Futbol Federasyonu, çeşitli haber kaynaklarına, İran’la bugün oynayacakları B Grubu maçı öncesinde İran’ın resmi bayrağını İran’da temel insan hakları için savaşan kadınlara destek vermek için değiştirmeye karar verdiğini açıklamış ve bunu da yapmıştı. 22 yaşındaki bir kadının “uygunsuz” başörtüsü taktığı iddiasıyla “ahlak polisi” tarafından gözaltında öldürülmesinin ardından insanlar, İran’daki insan hakları ihlallerini protesto ediyor.

İran devletine bağlı Tasnim Haber Ajansı, bir Twitter gönderisinde ABD Takımının yasaklanması çağrısında bulundu ve “ABD futbol takımı, resmi hesabında #İran İslam Cumhuriyeti bayrağının çarpıtılmış bir görüntüsünü yayınlayarak @FIFAcom tüzüğünü ihlal etti. Bunun için 10 maçlık bir uzaklaştırma uygun ceza olacaktır” yazdı.

FIFA Etik Kuralları, davranış kurallarını ihlal edenlerin kınama, para cezası, uyum eğitimi, ödüllerin iadesi, soyunma odalarından veya stadyuma girme yasağı ve maç yasağı dahil olmak üzere bir dizi yaptırımla karşı karşıya kalabileceğini söylüyor. Ancak FIFA’nın ABD’yi turnuvadan men etmesi beklenmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin