Bilim insanları zamanı tersine döndürdü

0
292
gösterim

Elektronları ve kuantum mekaniğinin tuhaf dünyasını kullanan kuantum bilgisayarlarıyla ilgili bilgilerin de büyük oranda gelişimi anlamına gelen bu çalışmayı yürüten araştırmacılar, söz konusu deneyin “dağılmış bilardo toplarının yeniden eski düzenlerine gelmesiyle” eş değer olduğunu bildirdi.

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsünden (MIPT) bir dizi araştırmacı, İsviçre ve ABD’deki meslektaşlarının da yardımıyla, kullanılan tekniğin zamanla gelişmesini, güvenilir olmasını ve kesinlik kazanmasını beklediklerini aktardı.

MIPT’deki Kuantum Fiziği Laboratuvarının başındaki isim olan ve araştırmaya da liderlik yapan Dr. Gordey Lesovik, konuyla ilgili olarak, “Zamanın termodinamik yönünün tersine akan yapay bir durum oluşturduk.” diye konuştu.

Fizik yasalarına (termodinamik) göre dağılmış bilardo toplarının, yeniden eski düzenlerine gelmesi imkansız., Ancak yapılan araştırmada kübitler, geriye sarılan bir videoda olduğu gibi eski düzene geri döndüler.

Çalışmalar sırasında yapılan hesaplamalara göre zamanda geriye gitmeyi temsil eden durum, %50 başarı oranıyla gözlemlendi.

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin