Bilim Kahramanları’nın bu seneki görevi uzay!

0
375
gösterim

15. sezonda Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvalarına 68 ilden 554 takım, toplamda ise 4 bin 885 çocuk ve genç katılacak. Takımlar bu yıl, “INTO ORBIT: Uzay Serüveni” temasında uzayda yaşam ve uzaya seyahat ile ilgili bir sorun belirleyecek ve belirledikleri sorunlara yenilikçi çözümler üretecek. Takımlar ayrıca, kendi yaptıkları robotlarla, bu kavramları pekiştirme adına LEGO modellerinden yapılan görevleri de tamamlamaya çalışacak.
 
Dünyanın en büyük gençlik ve çocuk organizasyonları arasında yer alan Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League turnuvaları 2-3 Şubat tarihlerinde İstanbul’da başladı. 9-16 yaş arasındaki çocuk ve gençleri bir araya getiren Bilim Kahramanları Buluşuyor yerel turnuvaları 9-10 Mart tarihlerine kadar devam edecek.  

9-16 yaş arası 4-10 kişilik katılımcılardan oluşan takımlar, bir koç liderliğinde belirlenen konuyla ilgili sorunları belirleyip adım adım çözüm üretiyor. Ekip ruhunun önemini ön plana çıkaran program boyunda, çocuklar iş birliği içinde çalışıyor, takım çalışması, sunum yapma gibi beceriler kazanıyor. 

HSBC’den Genç Mucitlere Destek! 

HSBC geçtiğimiz 2 sezonda olduğu gibi bu sene de Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvalarının ana destekçisi olarak programın sürdürülebilirliğine destek oldu. Ayrıca İstanbul ve İzmir’den 8 devlet okulunu destekleyerek daha fazla dezavantajlı çocuğun programa katılmasını sağladı.  HSBC’nin yanı sıra farklı desteklerin ve iş birliklerinin sayesinde 70’a yakın dezavantajlı takımın bu yıl programa katılması sağlandı. Hüsnü M. Özyeğin Vakfı 4. Senesinde de kız yurtlarından 3 takımın programa katılmasını sağladı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve 3 farklı teknopark işbirliğinde ise İzmir’den 21 devlet okulu programa katıldı.

Özyeğin Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ANFA Altınpark, fuarizmir, Uludağ Üniversitesi ve Çankaya Üniversitesi ev sahipliklerinde gerçekleşecek 16 yerel turnuvanın ardından üst tura çıkmaya hak kazanan 62 takım Ulusal Turnuva için İzmir’de yeniden buluşacak. 9-10 Mart tarihlerinde fuarizmir ev sahipliğinde İzmir’de gerçekleşecek Ulusal Turnuva Sonunda 11 takım uluslararası turnuvalarda Türkiye’yi temsil edecek.

İzmir’de Dünya Takımları Buluşuyor!

Her sene farklı ülkelerin ev sahipliğinde gerçekleşen uluslararası turnuvalardan biri de bu sene İzmir’de İzmir Büyük Şehir Belediyesi işbirliğinde gerçekleşecek. 22-25 Mayıs tarihleri arasında 50’yi aşkın ülkeden 100’e yakın takımın bir araya geleceğiz FIRST LEGO League Open International Turkey etkinliğinde ülkelerinde başarılı çalışmaları ile öne çıkmış takımlar İzmir’de hem çalışmalarını paylaşacak hem de güzel şehrimiz İzmir’i görme fırsatı elde edecek. Türkiye’den de 4 takım İzmir’deki uluslararası turnuvada Türkiye’yi temsil edecek.

15. Sezon turnuva programı ise şöyle:

2-3 Şubat 2019, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü, İstanbul 

9-10 Şubat 2019, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü, İstanbul

9-10 Şubat 2019, Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü, Bursa

16-17 Şubat 2019, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü, Kocaeli

16-17 Şubat 2019, Çankaya Üniversitesi Balgat Kampüsü, Ankara

23-24 Şubat 2019, ANFA Altınpark, Ankara

23-24 Şubat 2019, Fuarizmir, İzmir

2-3 Mart 2019, Fuarizmir, İzmir

9-10 Mart 2019, Ulusal Turnuva Fuar İzmir, İzmir

21-25 Mayıs 2019, FIRST LEGO League Open International Turkey 2019, Fuar İzmir, İzmir

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin