DARPA, ABD ordusu için beyin içine yerleştirilebilen kara kutu geliştiriyor

0
7
gösterim
DARPA, ABD ordusu için beyin içine yerleştirilebilen kara kutu geliştiriyor

The Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), ABD ordusu için ileri teknoloji ürünler üretmekten sorumlu ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumu. DARPA’ya son olarak ABD Savunma Bakanlığı tarafından bir askerin beynine yerleştirilecek ve anılarını kaydedecek implant geliştirme emri verildi. İmplant askerin beyninde adeta kara kutu olarak görev alacak. Asker bu implant ile hafıza kaybına uğrasa dahi implant bu anıları geri yükleyebilecek. 

DARPA, konuyla ilgili olarak Medtronic gibi beyin implantları konusunda uzman ticari şirketlerden teklif bekliyor. Parkinson hastalığının etkilerini azaltmak için beyin implantları geliştiren Medtronic şirketi DARPA’nın bu teklifine sıcak bakıyor. Ayrıca IBM gibi büyük Ar-Ge bütçeleri olan şirketler de bu projeye katılmayı hedeliyor.

Bir insanın sinirsel sinyallerini analiz edip deşifre edebilmek için şu anda ABD’de birçok firma çalışıyor. Bu konu üzerine çok büyük yatırımlar yapılıyor. En popüleri ise Elon Musk’un Neuralink projesi. Bu proje ile implante edilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmek amaçlanıyor. Başka bir deyişle beynin doğrudan bilgisayar ile iletişimi kurması amaçlanıyor.  ABD’nin bu projesinin başarıya ulaşıp ulaşmayacağını zaman gösterecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin