En çok radyasyon yayan akıllı telefon modelleri! Apple ve Samsung listede!

  0
  202
  gösterim

  Hayatımızın bir parçası haline dönüşen akıllı telefonlar, yetenekleri ile günlük işlerimizin büyük bir bölümü kolayca halletmemize olanak sağlasa da, yapılan araştırmalar cebimizde saatli bomba taşıdığımızı gözler önüne seriyor.

   

   

  Özellikleri, tasarımı, üst düzey yetenekleri ve fiyat seçeneklerine göre satın aldığımız telefonlar faydasının yanı sıra ciddi manada eletromanyetik alana maruz kalmamıza neden oluyor. Her telefon satın aldığımızda göz ardı ettiğimiz bu SAR (Specific Absorbtion Rate – Özgül soğurtma oranı) değeri kullanıcısına uzun vadede ciddi biyolojik hasarlara neden olabiliyor.

   

   

  SAR DEĞERİNDE MARKA VE FİYATA YANILGISI!

  Çoğu kullanıcı yeni akıllı telefon alırken aldığı cihazın SAR değerini göz ardı ediyor. Genel kanı olarak bilindik marka veya yüksek bedellerle alınan cihazların bu tür tehlikeleri barındırmayacağı düşünülüyor. Halbuki yapılan araştırmalar gösteriyor ki en yüksek SAR değerlerine sahip telefon modelleri arasında Apple’dan Samsung’a, Huawei’den Xiaomi’ye kadar firmaların en son model cihazları dahi yer alıyor.

  PEKİ AKILLI TELEFONLARDA SAR DEĞERİ NE KADAR OLMALI

  SAR değerinin miktarı hakkında henüz evrensel bir yönerge bulunmuyor. Lakin uzmanlar telefonların yaydığı SAR değerinin mümkün olan en alt seviye olması gerektiğini belirtiyor. Yine yapılan araştırmalar telefonun konuşma esnasında kilogram başı 1.6W’ın üzerinde SAR değeri oluşturması halinde cihazın yok edilmesi gerektiği savunuluyor. Bir cihazın güvenli sayılabilmesi için ise SAR değerinin 0.60W olması gerekiyor.

  İşte aralarında dünyanın en büyük markalarının da bulunduğu SAR değeri yüksek akıllı telefonları listesi ve SAR değerleri;

  KAYNAK : Haber7

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya girin