Erdoğan’dan heyecanlandıran sözler: 100 mühendisi gönderdik bile!

0
241
gösterim

Bir öğrencinin ‘beyin göçü için bir şeyler yapılacak mı, yapılıyor mu‘ şeklindeki sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle cevap verdi:

 

 

“BEYİN GÖÇÜ MİNİMİZE OLDU, HATTA TERSİNE DÖNDÜ”

“Ben şimdi şaşırdım. Sizin o söylediğiniz belki 15 sene önce olabilirdi, doğruydu. Ama şu anda biz Batı’nın ilmini alma noktasında, bizim taleplerimiz tekliflerimiz vardır ama, beyin göçü noktasında göç minimize olmuştur.

 

 

Tam aksine, şimdi geri göç başlamıştır. Ve şimdi biz bu geri göçle, gerek üniversitelerimizde, gerekse sağlıkta hastanelerimizde bunları almaya başladık.

“BATI’DAN, HOLLANDA’DAN, İSKANDİNAV ÜLKELERİNDEN TÜRKİYE’YE HASTALAR GELİYOR”

Bunları aldığımız içindir ki, şu anda Avrupa’dan bizim hastanelerimize gelen hastalar var. Ve belki şaşıracaksınız, İskandinav ülkelerinden, Hollanda’dan bize şu anda hasta geliyor. Ciddi manada sağlık turizminde faaliyetimiz her geçen gün artıyor.

“KARİYER İÇİN YURT DIŞINA ÖZELLİKLE ÖĞRENCİ GÖNDERİYORUZ”

Sizin dediğinize ben şöyle yaklaşacağım. Biz yurt dışına kariyer için öğrenci gönderiyoruz. Ve bunları biz devlet olarak yapıyoruz. Bununla onu birbirine karıştırmazsak iyi olur diye düşünüyorum.

Bunu yapmalıyız, çünkü dünya ile birçok konuda entegre olmamız lazım.

“S-400 ORTAK ÜRETİMİ İÇİN RUSYA’YA 100 MÜHENDİS GÖNDERDİK”

Mesela ileri teknolojide belli ülkelerle entegre oluyoruz. Az önce S-400’ü konuştuk değil mi? Biz S-400’de ortak üretim için 100 mühendisimizi oraya gönderdik. Ortak üretim yapacağız.

“NÜKLEER ENERJİ İÇİN DE YÜZLERCE MÜHENDİS GÖNDERDİK”

Aynı şekilde nükleer enerjiyle ilgili yüzlerce mühendisimizi Rusya’ya gönderdik. Çünkü nükleer enerjiyi ülkemizde aktif hale getireceğiz. Aynı şeyi, bugün Avrupa’yla, Amerika’yla da yapıyoruz. Çünkü artık insanlığın bu alanlardaki ortak çalışma zemini gelişmekte ve gelişiyor.”

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin