Google, Antalya’daki depremi Android kullanıcılarına önceden bildirdi! (Nasıl yapılır?)

0
47
gösterim

Bilindiği üzere deprem, ne zaman gerçekleşeceği belli olmayan ve insanlara en çok zarar veren doğal afetlerin başında yer alıyor. Ancak bazı uygulamalar kullanıcılarına deprem olmadan önce bildirim göndererek uyarıda bulunabiliyor. Tıpkı Android kullanıcılarına Antalya’daki depremin önceden bildirmesi gibi. Detaylara haberimizin devamından gelin birlikte göz atalım.

Google, Antalya’daki depremi Android kullanıcılarına önceden bildirdi!

Bilindiği üzere bu sabah, Antalya’nın Alanya ilçesi açıklarında 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Google ise 5.3 büyüklüğündeki bu depremi öncesinde fark ederek, deprem olmadan 1 dakika önce kullanıcılarına bildirim göndererek uyardı.

Geçtiğimiz günlerde ise ABD’de kullanılan ShakeAlert isimli uygulama, deprem olmadan saniyeler öncesinde yarım milyon akıllı telefon kullanıcısını bu alanda bilgilendirerek bir yeniliğe imza atmıştı.

Oysa ki uzmanların yakın bir zamanda herhangi bir yerde deprem olma olasılığının yüksek olduğundan bahsettiğinde dahi, bu zaman aralığı 10-20 yıl olabilmekteydi. Hal böyle olunca Android deprem uyarı sistemi nasıl açılıyor Google deprem uyarı sistemi telefonda nasıl açılır? Depremi önceden bildiren uygulamalar hangileri? gibi sorular internet arama motorları üzerinden sıkça arandı.

Android deprem uyarı sistemi nedir, nasıl aktif edilir, nasıl yapılır, nasıl kullanılır?

Android deprem uyarı sisteminden yararlanmak için öncelikle Android işletim sistemine sahip bir telefona, sonrasında ise internet bağlantısına sahip olmanız gerekir. Ardından izleyeceğiniz adımlar ise sırası ile aşağıdaki gibi;

Telefonunuzun AYARLAR uygulamasını açın.

* KONUM > GELİŞMİŞ > DEPREM UYARILARI’na dokunun.

* DEPREM UYARILARI’nı açarak aktif hale getirin.

Sizler bu uygulamayı faydalı buluyor musunuz? Deprem olacağına dair 1 dakika önceden bilgi verilmesi yeterli midir? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin