Google Chat, Slack’in çok sevilen özelliğine kavuştu

0
51
gösterim

Google’ın iletişim platformu Google Chat, rakibi Slack’te bulunan zengin metin biçimlendirme desteğine kavuştu. Bir mesajlaşma hizmeti için ‘olmazsa olmaz’ sayılan bu özellik, yazılan metne italik, kalın, altı çizili vb. şekillerde biçim eklemeyi sağlıyor.

Bu güncellemeden önce, Google Chat’te mesajlaşırken metinleri vurgulamak kolay değildi. Kalın punto ile yazılacak metnin önüne ve arkasına yıldız işareti, metni italik hale getirmek içinse alt çizgi koymak gerekiyordu. Ancak teknoloji devi kullanıcıları bu zorunluluktan kurtardı.

Google Chat zengin metin biçimlendirmesi işlevini getirdi

Google bir blog paylaşımında, zengin metin biçimlendirmesi özelliğini bugünden itibaren yayınladığını söyledi. Ancak tüm Chat kullanıcılarına ulaşmasının 15 gün kadar sürebileceği bilgisini paylaştı. Yeni biçimlendirme seçenekleri size ulaştığında mesajlarınızı kalın, italik, altı çizili gibi biçimlerle vurgulayabileceksiniz.


Google Chat’e zengin metin biçimlendirme seçenekleri geldi.

Özelliğin kullanıma sunumu tamamlandığında tüm Google Chat kullanıcılarında varsayılan olarak aktifleşecek. Yani yöneticiler veya son kullanıcılar herhangi bir işlem yapmak zorunda kalmayacak. Google Workspace, G Suite Basic ve G Suite Business müşterilerinin erişimine açılacağı belirtilen metin biçimlendirme seçenekleri klavye kısayollarını da destekliyor.

Metin rengi değiştirilebilecek

Google Chat kullanıcıları metin biçimlendirme seçeneklerine, mesaj yazma alanındaki küçük “A” simgesine dokunarak ulaşacak. Burada metin rengini değiştirme, madde işareti ekleme, kalın, italik, üstü/altı çizili ve daha pek çok özelliğe erişebilecekler. Aynı zamanda Chat, bu biçimlendirme seçeneklerini klavye kısayolları aracılığıyla uygulamaya da izin verecek.

Yazılı mesajlaşmanın doğası gereği bazen karşı tarafa duyguları ifade etmek için metni vurgulamak gerekiyor. Bu noktada metin biçimlendirme özelliğinin önemi çok büyük. WhatsApp, Telegram, Slack, Microsoft Teams dahil çoğu platformda var olan özellik geç de olsa Google Chat’e geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin