Google’dan TBMM’ye rapor: Üç ayda 6 milyon YouTube görüntüsü kaldırıldı

0
57
gösterim

Teknoloji devi Google’ın Türkiye temsilcileri 2 Aralık 2021 tarihinde TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda milletvekilleri ile toplantı yapmıştı. Toplantıdaki birtakım soruları daha sonra yazılı olarak yanıtlayacağını belirten Google, çalışmalarını tamamladı ve karşılığını yazılı olarak Meclis’e iletti.

TBMM Dijital Mecralar Komitesi üyelerinin sorularına yazılı karşılık niteliğindeki raporda şu bilgiler yer aldı.

Google reklam eserleri ile desteklenen dijital iktisadın ulusal gelir içindeki hissesi yüzde 4’ü aşarak 150 milyar TL’ye ulaştı. 2023 yılında ulusal gelirin yüzde 4,7’sini oluşturacağı iddia ediliyor. Google Reklam Eserleri (Arama, Alışveriş, YouTube vs.) direkt ve dolaylı yoldan 2018 yılında Türk iktisadına 29,5 milyar TL’lik katkı sağlamıştı. Bu da gayri safi yurtiçi hasılada yüzde 0,8’lik bir katkıya tekabül ederken 203 yılında bu eser ve hizmetlerin Türkiye iktisadına genel olarak sağlayacağı katkının 333,8 milyar TL’ye yükselmesi beklenmektedir.

Üç ayda 6,2 milyon görüntü kaldırıldı

Google, Temmuz-Eylül 2021’i kapsayan üç aylık devirde YouTube’da topluluk kurallarını ihlal etmesi sebebiyle dünya genelinde 6,2 milyondan fazla görüntü kaldırdı. Bu görüntülerin yüzde 94’ü insanlardan çok öncelikle makineler tarafından işaretlendi. Makineler tarafından tespit edilen içeriklerin yüzde 8,7’si tek bir görüntüleme bile almamışken, yaklaşık yüzde 76’sı 10’dan daha az defa izlendi. 2021’in üçüncü çeyreğinde çocuk güvenliği siyaseti ihlalleri nedeniyle ise 2 milyon görüntü kaldırılmıştır.

Türkiye içerik kaldırma talebinde dördüncü sırada

2021’in üçüncü çeyreğinde ülkelere nazaran kaldırılan görüntüler sıralamasında Hindistan birinciyken, Türkiye 12. sırada yer aldı. İçerik kaldırma talebi bakımından 2021’in birinci yarısında Rusya birinci sırada yer alırken Türkiye dördüncü sırada yer aldı.

Google Çeviri’de 230 milyon söz çevrildi

Türkiye’de Google Translate kullanımı hakkında şu bilgilere yer verildi:

“Türkçe, Google için öncelik arz eden bir lisan olmuştur. Bu bağlamda, son 15 yıl içinde yaklaşık 230 milyon kelimeyi Türkçeye çevirdik, bu da Evliya Çelebi’nin 828 sayfalık Seyahatname yapıtından 2.140 adet cilde tekabül etmektedir. Türkçeye bugüne kadar olan yatırımımız sayesinde 220’yi aşkın eser ve hizmeti Türkiye’de ve dünyadaki Türkçe konuşan insanlara sunabildik.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin