Huawei dava açıyor… Artık mahkemede görüşecekler!

0
222
gösterim

Akıllı telefon pazarında son yıllardaki hızlı yükselişinin yanısıra ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının da ana odağı haline gelen Huawei, ABD hükümetine karşı hamle yapmaya hazırlanıyor. 

Konuya yakın kaynaklara göre Çinli şirket, ABD’nin Huawei ürünlerini federal kurumlarda kullanmama kararına karşı mahkemeye gidecek. New York Times’ın haberine göre Huawei, ABD’nin bu kararını, Teksas eyalet mahkemesinde açmaya hazırlandığı dava ile mahkemeye taşıyacak.

KAVGA NASIL BAŞLADI? 

Huawei’yi T-Mobile’ın ticaret sırlarını çalmak ve ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlayan Adalet Bakanlığı, Çinli teknoloji devine bu sebeplerle dava açmıştı. Bu arada şirketin kurucusunun kızı ve üst düzey yöneticisi olan Meng Wanzhou da İran yaptırımlarını delme suçuyla Kanada’da tutuklanmış ve kefaletle serbest bırakılmıştı.

Bunların yanısıra Huawei’nin ürünlerinin önemli bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyleyen ABD, yasağın dünyanın diğer ülkelerinde de yayılmasını istiyor. Bu amaçla başka ülkeleri ikna etmek için elinden geleni yapan ABD, özellikle askeri üslerinin bulunduğu ülkelerde Huawei’in telekom ürünlerinin kullanılmaması için büyük çaba sarf ediyor.

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin