Hubble Uzay Teleskobu’nun 30. yılı özel bir video ile kutlandı!

0
138
gösterim

Hubble Uzay Teleskobu, 1990’dan bu yana dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor. ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), Hubble Uzay Teleskobunun uzaya gönderilişinin 30. yılını, bu teleskop ile görüntülenmiş olan ve birbirinden büyüleyici uzay fotoğraflarının yer aldığı çok özel bir video ile kutladı!

Hubble Uzay Teleskobu’nun 30. yılı özel bir video ile kutlandı!

NASA‘nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScl) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, 24 Nisan 1990’da yeryüzünden yaklaşık 600 kilometre uzakta olan ve kendi yörüngesinde Dünya’yı turlamaya başlamıştı.

1990’dan bu yana dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapmaya devam etmekte olan Hubble, uzay gözlemine başladığı 1990 yılından bu yana çektiği görüntüler ile gök bilimine önemli katkılarda bulunurken, teleskop vasıtasıyla elde edilen görüntüler ise adeta görenleri büyülüyor. Zira bu teleskop sayesinde ilk kez Güneş Sistemi dışındaki yıldız, gezegen ve hala gizemini korumakta olan kara delikler gözlemlenmiş ve bunun yanında ise uzayın derinlikleri yüksek çözünürlüklü mercekler sayesinde fotoğraflanmıştı. Hubble sayesinde, bir zamanlar bilim insanlarının hayal bile edemeyeceği çok önemli görüntüler yakalanmış oldu.

Teleskobun ilk kez görev aldığı günden bu yana tam 30 yıl geçti. Bu vesile ile ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Hubble Uzay Teleskobu’nun kuruluşunun 30’uncu yıl dönümünü kutluyor. Bu özel kutlama için ise, bugüne kadar uzaydan çekilen 600 fotoğraf birleştirilerek bir video hazırlandı.

30. yıla özel olarak yayınlanan görüntülerin ise Dünya’dan yaklaşık 163 bin ışık yılı uzakta bulunan, Samanyolu Galaksisi‘nin yakınındaki bir bölgeye ait olduğu aktarıldı. Dilerseniz şimdi sizi o görüntülerin bulunduğu video paylaşımı ile başbaşa bırakalım. İşte o video paylaşımı;

We speak different languages on this ?, but @NASAHubble’s language of the cosmos is universal. Watch this #Hubble30 video below from our Spanish-language account @NASA_Es. English here: https://t.co/e1gTIDz4yY https://t.co/It87Dlabs2

— NASA (@NASA) April 24, 2020

KAYNAK : Teknolojioku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin