Instagram ve Snapchat’e intihar suçlaması

0
57
gösterim

Günümüzde toplumsal medya bir bağımlılığa dönüştü ve bu bağımlılığı denetim edemeyenlerin hayatlarında geri dönülemez ziyanlara yola açıyor. Şimdi 11 yaşında intihar eden Selena’nın annesi toplumsal medya platformlarını suçluyor. 

Instagram intihara mı teşvik ediyor?

Toplumsal medya platformlarının artık denetim dışı hale geldiği ve ebeveynlerin bu hususta çok hassas olmaları gerektiği bir gerçek. Gözden kaçan detaylar bir mühlet sonra ruh sıhhatini etkileyen tehditlere dönüşebiliyor. 

Şimdi 11 yaşında olan Selena da Instagram ve Snapchat ağlarına çok derecede bağımlıydı. O denli ki psikoloğu bu türlü bir bağımlılığı daha evvel görmediğini belirtiyordu. İki yıldır toplumsal medya üzerinde zorbalığa maruz kalan Selena depresyona girdi, uyku bozukluğu yaşadı, yemek alışkanlığı düzensizleşti, derslerinden geri kaldı ve kendisine ziyan vermeye başladı. 

Anne Tammy Rodriguez ise uzman psikologların da yardımıyla bu iki deva dava açtı. Geçtiğimiz periyotlarda bir çalışanın Instagram’ın bilhassa yetişkin olmayan kızlara ziyanlı olabileceğinin bilinmesine karşın bu kitleye yönelik çalışmalar yaptığına dair tezleri da davasına temel yaptı. 

Acılı anne toplumsal medya platformlarının çocukların yaş sorgulaması konusunda tesirli bir kontrol aracının olmadığını,  ebeveyn denetimlerinin gereğince sağlanmadığını ve bunun sonucunda kızını takip etmenin imkânsızlaştığını savunuyor. Toplumsal medya araçlarının genç kullanıcılara sunduğu kazanımların bir kumardan farksız olduğunu ve beyin gelişimini olumsuz etkilediğini da kelamlarına ekliyor. Elbette dava gideni geri getirmeyecek lakin en azından öbürleri için bir şeyleri değiştirebilir. Çünkü Instagram’ın çocukların gelişimine olumsuz tesirleri konusunda açılmış soruşturmalara temel olabilir. 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin