James Webb Uzay Teleskobu, çalışma noktasına ulaştı!

0
45
gösterim

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Kainatın keşfi için birçok ülke ile birlikte uzun yıllardır üzerinde çalıştığı James Webb uzay teleskobunu 25 Aralık 2021 günü yaklaşık 10 yıl boyunca misyon yapacağı 1 buçuk milyon kilometre ötedeki Langrange-2 (L2) noktasına gerçek fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra 29 gün sürmesi beklenen seyahatini artık tamamlıyor. Teleskop artık L2 noktasında. Pekala bundan sonra bizi ne bekliyor?

Teleskop üzerinde 5 ay boyunca milimetrik kurulumlar yapılacak

25 Aralık 2021 günü Fransız Guayanası’ndan Ariane 5 roketi ile fırlatılan teleskop, hiçbir insan eli değmeden 29 gün süren Dünya’dan 1 buçuk milyon kilometre ileride ikinci Lagrange noktasına ulaştı. 5 ay süren hazırlıklarından sonra yaz aylarında birinci bilgileri göndermeye başlayacağı planlanan teleskobun milimetrik kurulumlarına başlanacak.

James Webb Uzay Teleskobu, 18 hegzagonal ayna ile 6.5 metre çapına sahip dev bir göz halinde üretildi. Bu aynalar, kızılötesi ışınları algılayabilecek donanıma sahip olarak üretildi ve 5 ay boyunca hayli karmaşık ve çok ince ayarlı geçecek süreç sonrasında birinci bilgilerini gönderecek.

Langrange-2 (L2) noktası ne manaya geliyor?

Öncelikle Lagrange noktaları, Güneş ve Dünya üzere 2 büyük cismin yerçekimi kuvvetlerinin istikrarda olduğu yerleri söz ediyor. Bu noktalar içinde ikinci olan L2 noktası, Webb’in cihandaki zayıf ısı sinyallerini algılamak için üstün soğuk kalması gereken ısı ve ışık kaynaklarıyla yüzleşebileceği en uygun nokta özelliğine sahip.

James Webb Uzay Teleskobu neler yapacak?

James Webb Uzay Teleskobu projesi, birçok bilim adamına nazaran kozmosunun tarifinin değiştiği gün cümlesiyle açıklanıyor. O denli ki Webb, uzay hakkında bildiğimiz birden fazla bilginin kaynağı olan, 200 binden fazla galaksiyi keşfeden Hubble Teleskobu‘ndan 100 kat güçlü. Webb, bir başka manada vakitte seyahat yaparak 13,5 milyar yıl öncesini görebilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin