Küresel ısınmada kritik eşiğe gelindi! Uzmanlar uyarıyor

0
86
gösterim

Ülkemiz son zamanlarda ciddi orman yangınlarıyla boğuştu. Tüm dünyayı ilgilendiren bir problem olan küresel ısınma ormanların yok olmasıyla daha kötü bir hal alıyor. Şimdi Brezilya’daki Amazon ormanlarında kritik bir eşiğe gelindi. Söz konusu ormanlar son 10 yılda hiç olmadığı kadar azaldı. Uzmanlar, durumun iyiye gitmediğini ve küresel ısınmanın etkilerinin çok ani olacağını söylüyor.

Brezilya Amazon ormanları daha önceki yıllarda da ciddi anlamda yok edilmişti. Hayatını Amazon ormanlarını kurtarmaya harcayan insanlar dahi mevcut. Ancak buna rağmen sürekli olarak dev orman yağmurları yok ediliyor. Bu da haliyle küresel ısınmada çok kötü etkilere sebep oluyor.

Brezilya Amazon ormanları kritik noktaya geldi

Imazon, “Yalnızca Temmuz ayında 2.095 km², ormansızlaştırıldı” dedi. “Bu alan São Paulo kentinden daha büyük.” Oran ayrıca 2020 yılına kıyasla da çok ciddi bir artış göstermiş. Bir ülkedeki ormanın yok olması sadece o ülkeyi değil tüm gezegeni ilgilendiren bir durum. Ormanlar gezegenimizin ciğerleri işlevini görüyor ve onlar olmazsa ciddi anlamda küresel problemler başlıyor.

Enstitüye göre, kuzeydoğudaki Pará eyaleti Temmuz ayında en şiddetli ormansızlaşmayla karşı karşıya kaldı. Yetkililer konuyla ilgili durmadan uyarı yapsa da ne yazık ki olumlu yönde atılan bir adım yok. Ülkemizde ise yangınlar uzun süreli çalışmalar sonrasında kontrol altına alınabilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin