Küresel ısınmaya karşı brandalı önlem

0
146
gösterim

Son yıllarda gelişen endüstriyle birlikte küresel ısınma özellikle buzullar için büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Yaz mevsimiyle birlikte sıcaklıkların yükselmesi Avrupa’da yer alan Alp dağlarının yüksek bölgelerindeki buzulları eritmeye başladı. İtalyan bilim insanları da bu durum için ilginç bir yöntem geliştirdi. 

Kuzey İtalya’da, Presena buzulu 1993’ten beri hacminin üçte birinden fazlasını kaybetti. Korumacılar, kayak mevsimi sona erdiğinde güneş ışınlarının buzları eritmesini engelleyen beyaz brandalar kullanıyor. Battaniye görevi gören brandaların altında kalan kar ve buz kütleleri güneş ışığına maruz kalmadığı için erimekten korunuyor.

 

3 BİN METREDE 6 HAFTA SÜRÜYOR

AFP’ye göre, buzulların üstüne örtülen brandalar geotekstil malzemesi olup, güneş ışığını yansıtıyor ve dışarıdan daha düşük bir sıcaklığı muhafaza edebiliyor. Böylece mümkün olduğunca fazla karı küresel ısınmadan korumuş oluyorlar.

Lombardiya ve Trentino Alto Adige bölgeleri arasındaki sınıra branda döşeyen işçiler, bunu 2700 – 3000 m rakımda gerçekleştiriyorlar. Özel brandayı uzun şeritler halinde dağın eteklerini seren işçiler, karları güneş ışığından korumaya çalışıyorlar.

Ekip, brandaları tamamen serme çalışmalarını 6 haftada tamamlıyor ve kış sezonu başlamadan geri sökmek için 6 haftasını daha harcıyor.

KAYNAK : Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin