Linux Çekirdeği 30. Yaşına Girdi

0
71
gösterim

İlk başlarda Linus Torvalds adında Finlandiyalı bir üniversite öğrencisi tarafından Unix alternatifi olarak geliştirilmeye başlanılan Linux kernel’ı artık tam olarak 30 yaşında.

1991 yılında Unix oldukça önemli bir işletim sistemiydi fakat AT&T tarafından geliştirildiği için ücretliydi. Bu nedenle insanlar Minix adı verilen, üniversitelerde derslerde sıkça örnek olarak gösterilen bu sistemi kullanmaya çalışıyordu. Fakat Minix çok hamdı ve yetersizdi. İşte bunun sonucunda Linux’u geliştirmeye başlayan Linus Torvalds, 25 Ağustos 1991’de comp.os.minix Usenet adresinde ilk kez topluluğa duyurdu.

1992 yılında ise GNU felsefesi ile tanışıp yazmaya başladığı sistem çekirdeğini GNU Kamu Lisansı v2 (GPLv2) bünyesinde lisanslayarak onu herkesin erişebileceği özgür hale getirdi. Böylece tek kişinin yazdığı kernel, binlerce hatta milyonlarca insanın katkısıyla günümüzdeki halini aldı.

Üstünden yıllar geçti, şimdi bakıldığında Linux sistemler bütün bilişim sektörünü adeta kaplamış durumda. Facebook, Google, Wikipedia hatta şu anda bunu okuduğunuz Technopat.Net’in sunucuları da dahil olmak üzere saydıklarımızın hepsi Linux üzerinde çalışıyor. Birçok bilimsel araştırmaların ve matematiksel hesapların yapıldığı süper bilgisayarlarda da hızından ötürü Linux kullanılıyor. Birçoğumuzun akıllı telefonunda, evindeki televizyonunda da aslında Linux çekirdeğinin üzerinde inşa edilmiş sistemler yüklü.

Linux, en basitinden kodları açıkta olduğu için güven veriyor. İsterseniz siz bile kernel’ı kendinize göre düzenledikten sonra derleyip bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Eğer bozuk veya kötü yazılmış kodlar varsa bunlar da bir başka topluluk üyesi tarafından tespit edilip hızlıca düzeltilebiliyor. Güvenlik açıkları ise, kapalı sistem çekirdeklerine ve yazılımlara kıyasla topluluk desteğiyle çok daha hızlı yamalanabiliyor.

Mutlaka ana sisteminizde herhangi bir Linux dağıtımı kullanıp, bu güzel yapıyı deneyimlemenizi öneriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin