OpenAI sızıntıyı kabul etti… ChatGPT’de kullanıcıları tedirgin edecek büyük tehlike!

0
12
gösterim
OpenAI sızıntıyı kabul etti... ChatGPT'de kullanıcıları tedirgin edecek büyük tehlike!

Geçtiğimiz günlerde paylaşılan görsellerde OpenAI tarafından üretilen ChatGPT’nin başkalarının sohbetlerini gösterdiği söylenmişti. Sohbet geçmişinde yer alan başkalarına ait konuşmalar, kullanıcılara “acaba” dedirtmişti.

ChatGPT sohbet geçmişi

KİŞİSEL VERİLERİNİ PAYLAŞANLAR TEDİRGİNLİK YAŞIYOR

Kısa bir süre önce kullanıcılar ChatGPT’ye giriş yaptıklarında sohbet geçmişlerinde kendilerine ait olmayan sohbetlerle karşılaştılar. Kullanıcılar bir an için uygulamanın hacklendiğini düşünse de işlerin öyle olmadığı hemen anlaşıldı. ChatGPT’den kaynaklı bir açık nedeniyle kullanıcıların bu hatayla karşı karşıya kaldığı belirlendi.

ChatGPT ile gerçekleştirilen sohbetlerde kişisel verilerini yazanlarda büyük bir tedirginlik oluştu. Konuyla ilgili ilk zamanlarda açıklama yapmaktan kaçınan OpenAI firması, kısa bir süre sonra ChatGPT’de veri sızıntısı yaşandığını kabul etti.

OpenAI şirketinin veri sızıntısı ile ilgili yayınladığı blog yazısı

OPENAI VERİ SIZINTISINI KABUL ETTİ

OpenAI tarafından yapılan açıklamada, konunun araştırıldığı ve yapılan araştırmalar sonucunda sorunun beklenenden daha büyük olduğu belirlendi. Gerçekleşen sorun sadece sohbet geçmişi hatasıyla sınırlı kalmıyordu. Bunun yanı sıra ChatGPT Plus abonelerinin yüzde 1.2’sinin kişisel verileri ortaya çıktığı belirtiliyor.

Yapılan açıklamaya göre ChatGPT Plus kullanıcıların ad ve soyatları, e posta adresleri ve ödeme yaparken kullandıkları kredi kartı hesaplarının son dört hanesinin sızdırıldığı belirtildi. OpenAI yaptığı açıklamada:

“20 Mart Pazartesi günü Pasifik saatiyle gece 1’de sunucumuzda yanlışlıkla yaptığımız bir değişiklik Redis istek iptallerinde ani bir artışa neden oldu. Bu, her bağlantının kötü veri döndürmesi için küçük bir olasılık oluşturdu.” dedi.

Yapılan açıklamadan kısa bir süre sonra belirtilen hatanın giderildiği belirtildi. OpenAI her ne kadar sorunu düzeltmiş olursa olsun, kullanıcılar yapay zeka konusunda yaşanan gelişmelerde daha dikkatli davranılmasını istiyor. Bazı insanların yapay zeka gelişmelerine tedirginlik ile yaklaşması, bu alanda yapılan hataları sürekli hatırlamalarına neden olabileceği gibi, korkuların da artmasına neden olabileceği söyleniyor.

 

KAYNAK : Haber7

İLİŞKİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin