Renault, Nissan ve Mitsubishi’den yeni MESKEN yatırım planı!

0
55
gösterim

Renault, dünyanın en büyük araba şirketleri ortasında bulunuyor. Şirketin bünyesinde Dacia ve Lada üzere üreticiler yer alıyor. Buna ek olarak Renault, Japon araba üreticileri Nissan ve Mitsubishi ile iştirake sahip. Bu sayede şirketler, ortak platformlarda araba üretebiliyorlar.

Renault, geçtiğimiz günlerde2030 yılına kadar içten yanmalı motora sahip arabalara veda edeceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın akabinde savlara nazaran şirket, Nissan ve Mitsubishi ile yeni bir elektrikli arabalara dair yatırım planı açıklayacak.

Renault, Nissan ve Mitsubishi 20 milyar euroluk yatırım yapacak!

Üçlü ittifakın yatırım planı hakkında bilgisi olan şahısların Reuters’a aktardığı bilgilere nazaran Fransız-Japon ittifakı, Perşembe günü elektrikli arabaların gelişimi için 20 milyar euroluk (23 milyar dolar) bir yatırım planı açıklayacaklar. Bu ölçü, güçlü ittifakın bugüne kadar harcadığı 10 milyar euro yatırama ek olarak gerçekleşecek.


Renault 5 MESKEN

Argümana nazaran Renault, Nissan ve Mitsubishi paydaşlığı, 2030 yılına kadar 5 ortak elektrikli araba platformu üretecek. Bu platformlar tarafından desteklenen 30’dan fazla modelin 2030 yılına kadar şirketler tarafından piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu platformda üretilecek modeller, şirketlerin üreteceği elektrikli arabaların yüzde 90’ını oluşturacak.

Şirket, bugüne kadar Renault Megane Electric ve Nissan Ariya‘nın kullandığı CMF-EV platformu dahil olmak üzere 4 adet platform geliştirdi. Bu platformlardan biri Dacia Spring’in olduğu platformken geriye kalan ikisi ise hafif ticari araçlar için geliştirildi. Bu platformlar üzerinde geliştirilen araçlar, kullanıcılar tarafından sevildi.


Nissan Ariya

Bunlara ek olarak araba üreticilerinin 5. ortak platformlarını önümüzdeki 10 yılın ortasında tanıtması bekleniyor. Bu platform, argümanlara nazaran CMFB-EV olarak isimlendirilecek ve Renault tarafından tasarlanacak. Bu platformda Nissan Micra MESKEN ve tam elektrikli bir Renault 5 yer alacak. Bunlara ek olarak bu platformu Renault 4L’den esinlenen bir SUV da kullanabilir.

Ayrıyeten şirketler, üretecekleri yeni arabaların fiyatlarını tıpkı segmentte olan akaryakıtlı arabayla tıpkı tutmaya çalışacak. Bu durumu Nissan’ın geliştirdiği katı hal lityum iyon pil teknolojisi ve başka bileşenleri ortak olarak geliştirerek sağlamayı düşünüyorlar. Plan kapsamında ittifak Fransa, İngiltere, Çin ve Japonya’da toplam 220 GWh batarya kapasitesi üretebilmek için yatırım yapacak.

Pekala, sizin kanılarınız neler? Sizce Renault, Nissan ve Mitsubishi elektrikli arabaların fiyatını akaryakıtlı arabalar kadar uygun yapabilecek mi? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin