Samsung, Parmak İzi Güvenliğini Kredi Kartına Getiriyor

0
61
gösterim

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, kredi kartlarında kullanılmak üzere hazırladığı yeni ve özel bir biyometrik güvenlik sistemi duyurdu. Samsung’un yeni güvenlik sistemi, bir kredi kartına hem parmak izi okuma sensörü hem güvenlik işlemcisi barındırıyor. Kredi ve banka kartları, bu sistem sayesinde muhtemel dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarından korunabilecekler.

Aslına bakacak olursak üzerinde parmak izi okuyucu sensör bulunan kartlar aslında kullanılıyor. Lakin Samsung’un tasarladığı sistem, bilgiler aygıta gitmeden tanımlama yapıyor. Bu da sistemin güvenliğini benzerlerinden ayırıyor. Dataları hem doğrulayan hem depolayan hem tahlil eden hem de işleyen sistem, yapay parmak izlerine ve başka sahtecilik teşebbüslerine karşı da muhafaza sağlıyor.

Parmak izi tarayıcılı güvenlik sistemi, tüm kart tipleri için kullanılabiliyor

Samsung’un üst seviye yöneticilerinden Kenny Han tarafından yapılan açıklamalarda, bu kartın öncelikli olarak ödeme sağlayıcılar için geliştirildiği tabir edildi. Fakat sistemin bundan ibaret olmadığını söz eden Samsung yöneticisi, gerektiği durumlarda öğrenci kartı üzere kolay kartlar ya da üst seviye güvenliğin gerektiği giriş kartlarında da kullanılabileceğini tabir ediyor.

Samsung’un kredi kartı teknolojisinde kullandığı S3B512C isimli çip, iki noktada çok değerli avantaj sağlıyor. Bunlardan birincisi, bu kartlarda şifre kullanımının olmaması. Yani koronavirüs pandemisiyle hayatımıza giren temassızlık, bu kart ile daha da ön plana çıkıyor. İkinci avantaj ise parmak izi okuması olmadan kullanılamıyor oluşu. Bu da kart çalınsa ya da kaybolsa bile tüketicinin inançta olduğu manasına geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin