Siber saldırılardan nasıl korunabilirsiniz?

0
49
gösterim

Günümüzde telefondan arabalara, mutfağımızdaki elektronik aletlerden salondaki televizyona varıncaya kadar hayatımızın her alanına entegre olan internet teknolojisi, sosyal medya boyutuyla da insan ilişkilerinde köklü bir değişime yol açmış ve âdeta yeni bir toplumsal modele kapı aralamıştır. Teknik faydaları yanı sıra bilgiye ulaşma, bilgiyi üretme ve paylaşma kolaylıkları sayesinde bu teknoloji, daha önceden varlığından haberdar dahi olmadığımız yüzlerce kişiyi de hayatımıza sokmuş durumda.

İnternet her ne kadar iyi şeyler sunuyor olsa da bir o kadar da kötü şeyler sunuyor. Siber dünyada sanal alemde düşünmemiz gereken çok şey var. Neyi yapalım neyi yapmayalım diye düşündüğümüzde genelde güvenlik ile ilgili konular bizi daha çok rahatsız ediyor. Bunları sıralarsak, mobil güvenlik, cihaz güvenliği, uygulama güvenliği, parola güvenliği veri güvenliği. Bu liste uzayıp gidiyor. Bazı kullanıcılar siber dünyada yaşanan olumsuz şeyleri acı bir şekilde deneyimleyip öğreniyor. Bazı şeyleri de deneyimlemeden öğrenmek çok daha önemli. İşte bu yüzden ilk önceliğiniz parola güvenliği, veri güvenliği ve cihaz güvenliği olmalı. Peki siber dünyada yapılması gerekenlerle birlikte yapılmaması gerekenler neler?

Siber Dünya’da yapmaktan vazgeçmeniz gereken 9 alışkanlık

1.Kişisel verilerinizi internette paylaşmayın. Bunun yapmanızı gerektiren hiçbir şey yok. Paylaşırsanız birileri ulaşır ve bu verilerinizi alır. Tanımadığınız insanlara kişisel verilerinizi iletmeyin.

2.Gizlilik ayarlarınız her daim aktif olsun. Siber korsan ve dolandırıcılar sizin kim olduğunuzu araştırmaz onların dikkat ettikleri şey sizin gizlilik ayarlarınızdır.

3.İnternette her daim güvenli gezinmeye dikkat edin. Güvenli sitelerde vakit geçirin güvenmediğiniz siteleri silip atın. Kaynağını bilmediğiniz güvenilmeyen veya tehlikeli olduğunu düşündüğünüz web sitelerinden uzak durun.

4.İnternet bağlantınızı kontrol edin. Her daim güvenli bir ağa bağlandığınıza emin olun. Ağın güvenliğinden şüpheniz var ise bağlanmayın. Ortak kullanım ağlarına bağlanmayın. Hastanede, kafede, havaalanında bağlandığınız ağda muhtemelen sizi bekleyen korsanlar vardır.

5.Ne indirdiğinize nereden indirdiğinize dikkat edin. Güvenli sitelerden program indirin. Bir uygulama veya program indirirken o uygulamanın program veya üreticisine dikkat edin.

6.Parolalarınızı size belirtilen düzeyde belirleyin. Parolalarınızı güçlü ve karmaşık yapıda belirleyin ve ikili doğrulama sistemini muhakkak kullanın. Parolanızı kimseyle paylaşmayın ve asla telefonunuza kaydetmeyin.

7.Alışveriş mi yapıyorsunuz? Alışverişlerinizi güvenli web sitelerinden yapın. Sitelerin HTTPS protokolünü kullandığından emin olun. Asla fiziki kart numaranızı kullanmayın. Sanal kart oluşturun.

8.Antivirüs programı kullanın ve her daim tarama yapın. Güncel antivirüs programları sizi kötü amaçlı birçok yazılımdan korumak için geliştirilmiştir.

9.Bilmediğiniz kaynaklardan gelen veya tereddüt ettiğiniz linkleri asla açmayın. Açtınız ise virüs programı ile müdahale edin.

Dünyanın her yanından yüz milyonlarca insanın şahsi verileri, banka bilgileri, nüfus bilgileri, beğenileri, sevdiği kişiler, okuduğu kitaplar vb. büyük bir data, siber dünya sistemi içinde saklanmakta ve yeri geldikçe kullanılmaktadır.

Bu da sanal alemde gerçek veriler kullanılarak algının yönetilmesi konusunda büyük bir imkân yaratmaktadır. Alışveriş yaptığınız, başka insanlarla tanışıp arkadaş olduğunuz ve kişisel verilerinizi değişik parametrelerle kayıt altına aldığınız böylesi bir sistemde güvenliğinize dikkat edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin