SSD Fiyatları %8 Oranında Düşebilir

0
17
gösterim

Piyasa analiz firması TrendForce, tüketici SSD fiyatlarının üçüncü çeyrekte %3-8 oranında düşmesini bekliyor. Araştırma şirketine göre üreticilerin elinde NAND fazlalığı var ve bu da fiyatlara olumlu etkilerde bulunacak.

Burada rol oynayan birkaç faktör var: Birincisi, COVID-19 salgını ve evden çalışma çılgınlığının ardından teknolojiye talep artık daha düşük. Öte yandan, yükselen enflasyon ve küresel ekonomik gerilemeyle birlikte teknolojik cihazlara olan talep azalmış durumda.

Bununla birlikte, HPC (Yüksek Performanslı Bilgi İşlem) siparişlerinin 2022’de %10 artması ve kurumsal sektörün depolama teknolojilerine yatırım yapması bekleniyor. TrendForce, bu nedenle kurumsal SSD fiyatlarının kabaca 2021 fiyatlandırmasıyla aynı seviyede kalacağını öngörmüş.

2022’nin başlangıcındaki düşük satışlar ve yılın 3. çeyreği için verilen siparişler nedeniyle, NAND üreticileri TLC ve QLC NAND için wafer fiyatlarını 2022’nin ikinci çeyreğinde %8~13 oranında düşürdü. Benzer şekilde, üçüncü çeyrek için fiyatların %5~10 oranında düşeceği tahmin ediliyor.

KAYNAK: Technopat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin