Tesla’dan otonom sürüş hizmetine zam

0
49
gösterim

Elon Musk, Tesla’nın geliştirdiği Full Self-Driving hizmetine zam yaptıklarını açıkladı. Yüzde 20 fiyat artışıyla 12.000 dolar olan güncel fiyat, birçok kişi tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Full Self-Driving hizmeti, kullanıcıları yanıltan isimlendirmeye sahip. Seviye 2 sürücü destek sistemine sahip olan Full Self-Driving, ne yazık ki tam otonom sürüş özelliğini barındırmıyor. Bununla birlikte henüz tam otonom sürüş özelliğine sahip araç satışı mevcut değil.

Tesla, Full Self-Driving hizmetine yüzde 20 zam yaptı

2020’den beri ikinci kez zam ile gündeme gelen Full Self-Driving hizmeti, Kasım 2020’de 8.000 dolardan 10.000 dolara yükselti. Tesla CEO’su Elon Musk, bugün attığı Tweet ile Full Self-Driving hizmetinin 17 Ocak’tan itibaren 12.000 dolar olacağını açıkladı.

Full Self-Driving hizmetini satın alan kullanıcılara otomatik şerit değiştirme, otomatik park etme ve bazı otoyollarda direksiyon yardımı gibi özellikler sunuluyor. Otopilot sürücü yardım paketi olarak nitelendirilen hizmet, tamamen otonom sistemler yasal haline geldiğinde güncellenerek otonom sürüş yeteneği kazanacak.

Geliştirilen teknolojinin fiyat politikası ile ilgili eleştirilen Musk, Full Self-Driving hizmetinin fiyatının tekrar artırılacağını belirtti. Sürüş destek sistemini her geçen gün iyileştirdiklerini ve sürekli güncellediklerinin altını çizen Musk, tamamen otonom sürüş için çalışmalara devam ettiklerini açıkladı.

Tesla Full Self-Driving teknolojisi, kullanıcıların belli aralıklarla direksiyona dokunmasını gerektiren bir sisteme sahip. Herhangi bir müdahalede bulunmak istemeyen sürücüler, şirketin geliştirdiği mekanizmayı kolay bir şekilde kandırabiliyor. Tesla’nın sürüş destek sistemi ile ilgili aldığı eleştiriler arasında kontrol mekanizmasının kandırılabildiği de yer alıyor.

Siz Tesla’nın otonom sürüş politikaları ve Full Self-Driving teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce günümüzde otomobil üreticilerinin geliştirdikleri sürüş destek sistemleri yeterli mi? Konu hakkında düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin