TSMC Gelirleri Rekor Kırdı, Yatırımlar Artıyor

0
56
gösterim

Dünyanın en büyük sözleşmeli yonga üreticisi olan TSMC, devam eden yarı iletken patlamasından en büyük yararlanan şirketlerden biri oldu. Tayvanlı dev, satışlarının önümüzdeki yıllarda da artmaya devam etmesini bekliyor. Bu nedenle büyümeyi desteklemek için sermaye harcamalarını 44 milyar dolara kadar yükseltmeyi planlıyorlar.

Bu harcama planı, önümüzdeki yıllarda kullanılacak N3 (3nm sınıfı) ve N2 (2nm sınıfı) süreçleri için oldukça faydalı olacak. TSMC’nin 2021 geliri, yarı iletkenlere olan olağanüstü talep ve yeni teknolojiler nedeniyle yıldan yıla %24.1 artarak benzeri görülmemiş şekilde 56.82 milyar dolara ulaştı. Yerinde saymayan TSMC üretim ve hizmetlerinin ilerlemesini istiyor. Bu bağlamda 2021 yılı için ayrılan 30 milyarlık yatırım planı 40-44 milyara kadar çıkacak. 2019’da ise bu miktar toplam 14.9 milyar dolardı.

44 milyar dolarlık yatırımın %70-80’i yeni fabrikalar oluşturmak, ayrıca N2, N3, N5 ve N7 dahil olmak üzere en yeni teknolojilerin üretim kapasitesini genişletmek için tahsis edilecek. Şirket ek olarak özel teknolojilere %10 ila %20 oranında harcama yapacak.

Yarı iletken üreticisi, geçtiğimiz yıl yeni üretim kapasiteleri ve Ar-Ge için üç yıl içinde 100 milyar dolar harcayacağını söylemişti. Eğer böyle devam ederse planlar değişecek ve yatırımlar 100 milyar doların fazlasıyla üzerine çıkacak.

Bildiğiniz gibi NVIDIA ve Qualcomm gibi bazı önemli şirketler Samsung Foundry ile iş yapıyor. Söylentilere bakılırsa iki şirket de sonuçtan pek memnun görünmüyor ve ikisinin de 2022 yılında TSMC’ye yöneleceği konuşuluyor.

Öte yandan Intel de Arc Alchemist ekran kartlarının yanı sıra farklı alanlarda Tayvanlı devin üretiminden yararlanacak. Yani tarihler 2023 ve 2024’ü gösterdiğinde TSMC daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyacak diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin