Twitter Spaces’in Clubhouse özelliği sonunda devrede

0
41
gösterim

Twitter Spaces, rakibi Clubhouse’un özelliği için sonunda düğmeye bastı. Sesli sohbet odalarının hayatımıza girmesini sağlayan Clubhouse bu anlamda öncü bir uygulama. Twitter ise Spaces ile bu sesli sohbet odaları trendine uyum sağladı. Bu noktada önemli başarı kazanan Twitter Spaces şimdi de herkes için ses kayıt özelliği getiriyor.

Twitter Spaces Android ve İOS kullanıcıları için kayıt özelliği sundu

Clubhouse, rakibi Spaces’ten erken davrandı ve ses kayıt alma ve oynatma özelliğini Ekim ayında devreye aldı. Twitter Spaces ise kısa süre önce hem Android hem de iOS kullanıcıları için ses kayıt özelliği sundu. Aslında firma bir süredir Spaces sesli sohbet odaları için kayıt alma özelliğini deniyor. Bugün ise artık tüm kullanıcılar bu özelliği kullanma imkanına sahip.

Twitter Spaces ses kayıt özelliği için öncelikle sesli sohbet odası oluşturmanız gerekiyor. Yani dinlediğiniz bir sesli sohbet odasını kayıt altına alma imkanınız yok. Buna karşın içinde yer aldığınız sesli sohbet odasında bir ses kaydı alınıyorsa sesli sohbet odasının üst tarafında bir uyarı yer alacak.

Aslında Twitter, sesli sohbet odaları için ses kayıt özelliğini ilk olarak Ekim ayında yani Clubhouse ile birlikte denemeye başladı. Clubhouse bu özelliği kısa sürede devreye aldı. Ancak Twitter, şimdiye kadar denemeler yapmaya devam etti.

Twitter Spaces ses kayıt özelliği ile odayı açan kullanıcılar bu kayıtları otuz gün boyunca tüm kullanıcılara açık bir şekilde paylaşma imkanına da sahip.

Clubhouse ise eski popülaritesini kaybetmiş olsa da son olarak Linkedin‘de kendi sesli sohbet odalarını kurmaya karar verdi. Twitter Spaces ise son aylarda popülaritesi artırmaya başladı. Özellikle kayıt alma özelliğinin ilk olarak içerik üreticileri için sunulması da bu anlamda önemli bir hamleydi. Sosyal medya platformu daha önce de, sohbet odaları üzerinden bilet satarak da gelir elde etmenin de yolunu açtı.

Clubhouse ise ilk başta davetiye ile girilmesi ve sadece iOS’a özel olması ile iPhone kullanıcıları için olmazsa olmaz uygulamalar arasına girdi. Ancak uygulamaya Twitter Spaces gibi çetin bir rakip gelmesi ve Android hamlesinin gecikmesi, eski popülaritesinin azalmasına neden oldu. iPhone kullanıcıları içinde eski çekiciliği kalmayan uygulama buna rağmen halen önemli sosyal medya uygulamaları arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin