UltraRAM bellek dünyasında devrim yapmak istiyor

0
42
gösterim

Bellek dünyasında devri yapma amacıyla yola çıkan projelerin ne yazık ki yaygın kullanıma sunulmaktan uzak kaldığını görüyoruz. Yine de araştırmacılar vazgeçmiyor. Şimdi de UltraRAM teknolojisi gündeme geldi. 

UltraRAM nedir?

Lancaster Üniversitesi araştırmacıları tarafından uzun yılların sonucunda geliştirilen UltraRAM teknolojisi, bellek dünyasında bir devrim yapmak amacında. Flash belleklerin kırılgan olmayan hali ile DRAM belleklerin verimlilik odaklı hızlarını bir araya getiriyor. 

Hem depolama hem de RAM olarak kullanılabilecek UltraRAM teknolojisi LED, lazer, kızıl ötesi algılayıcı gibi ışık tabanlı ve hacimli üretimi kolay bileşenleri temel alıyor. Verileri 1000 yıla kadar saklayabileceği ön görülen bellek yazma-silme dayanıklılığı açısından da flash belleklere göre 100-1000 kat arasında daha iyi. Araştırmacılar bir sistemde 2TB UltraRAM kapasitesinin hem depolama hem de bellek için yeterli olacağını belirtiyor. 

UltraRAM gelecek açısından devrim gibi görünse de maliyet ve yaygın kullanım en önemli iki unsur durumunda. Intel ve Micron tarafından geliştirilen, şimdilerde Optane bellek olarak bildiğimiz 3D XPoint bellek teknolojisi benzer bir teknoloji barındırıyor. HP de bir dönem 3D XPoint ile rekabet edecek bir teknoloji geliştirmişti ancak ne yazık ki bunların hiç birisi yaygın kullanım alanı bulamadı. 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin