Yeni vergi sonrası akıllı telefon fiyatları ne kadar artacak

0
122
gösterim

Ülkemizde akıllı telefonlar üzerinden hatırı sayılır vergiler alınıyor. Genel olarak bakıldığında yeni bir akıllı telefon alacağımız zaman yüzde 25 ile yüzde 50 arasında ÖTV, yüzde 18 oranında KDV ve yüzde 10’da TRT payı ödüyorduk.

Fakat geçtiğimiz günlerde bu vergilere bir yenisi daha eklendi. Yüzde 1 Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi. Bu vergi şimdiye kadar kayıt yapılabilen USB, taşınabilir HDD, CD ve DVD gibi cihaz ve ürünlerden alınıyordu. Yayınlanan son düzenleme ile birlikte bu yelpazeye akıllı telefonlar da eklendi.

Peki akıllı telefonlardan alınacak olan yüzde 1’lik bu yeni kesinti fiyatları nasıl etkileyecek? TeknolojiOku-Yorum programımızın ikinci bölümünde bu konuya odaklandık. Telefon fiyatları ne kadar artacak? Üreticiler bu kesintiyi fiyatlara yansıtacaklar mı? Artan döviz kuru fiyat artışına etki edecek mi? Tüm bu soruların yanıtını TeknolojiOku-Yorum programımızın 2. bölümünde bulabilirsiniz.

İlgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

TeknolojiOku-Yorum programımız her Cumartesi saat 13:00’da YouTube kanalımızda yayınlanıyor. Siz de YouTube kanalımızda yayınlanan program, inceleme ve diğer videoları kaçırmak istemiyorsanız buraya tıklayarak abone olabilirsiniz.

Bu arada dip not olarak hatırlatalım. TeknolojiOku-Yorum programımızın ilk bölümünde iPhone 9 hakkındaki tüm detayları izleyicilerimizle paylaşmıştık. Dilerseniz bu bölümü de YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

KAYNAK : Teknolojioku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin