Yerli ve milli hava savunma sisteminden yüzde yüz başarı

0
229
gösterim

TM Dijital Haber Merkezi

Türkiye’nin hava savunma ihtiyacını  yerli ve milli imkanlarla karşılamaya yönelik ROKETSAN tarafından üretilen HİSAR-A füze fırlatma sistemi, ilk defa yapılan dik atış testinde yüksek hızlı hedef uçağı yüzde 100 başarı ile vurdu.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir resmi sosyal medya hesabından, “Hava savunma ihtiyaçlarımızı yerli-milli imkanlarla karşılama çalışmalarımız sürüyor. HİSAR-A, füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak yapılan atışta, yüksek hızlı hedef uçağa karşı %100 başarı sağladı. Hisar-A’yı 2021, Hisar-O’yu 2022’de teslim etmeyi hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

HİSAR füzeleri, askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma füzeleridir. HİSAR füzeleri, aile bütünlüğü içinde modüler yapıda, farklı platform entegrasyonlarına, değişen atış kontrol ve komuta kontrol altyapılarına uyumlu şekilde tasarlanmıştır.

HİSAR FÜZELERİNİN ÖZELLİKLERİ

Kara Sistemleri Tapa Sistemleri Hava Savunma Sistemleri Deniz Sistemleri Hassas Güdümlü Füzeler Hassas Güdümlü Mühimmatlar Balistik Koruma Sistemleri Anahtar Teslim Tesisler ve Diğer Projeler Test Kabiliyetleri Dikey Atış Kabiliyeti ile 360° Etkinlik Alanı Çift Darbeli Motor ile Maksimum Etkinlik RF Veri Linki ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık Teknolojisi (Soğutmalı) Çoklu Platform Entegrasyon Arayüzü Hibrit Kontrol Sistemi ile emsalleri arasında yüksek teknolojiye sahiptir. Ortak Alt Sistemler Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık Harp Başlığı Çarpma ve Yaklaşma Tapa Teknolojik Ortaklık Çift Darbeli Roket Motoru Hibrit Kontrol Birimi Güç Birimi RF Veri Bağı Güdüm Birimi Emniyet Kurma Mekanizması Ortak Füze Arayüzü Kanister  Göbek Bağı

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin